Kopiec Wolności odnowiony w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości

Kopiec Wolności: modernizacja obiektu dobiega końca. Jego otwarcie zaplanowano na setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Kopiec Wolności odnowiony w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości
Źródło zdjęć: © Facebook.com

26.10.2018 10:29

Kopiec Wolności odnowiony

Prace związane z modernizacją Kopca Wolności zmierzają ku końcowi. Obiekt ma wysokości niemalże 100 metrów i jest położony w sąsiedztwie jeziora Maltańskiego. Jego otwarcie jest zaplanowane na 11 listopada 2018, czyli na setne obchody rocznicy odzyskania niepodległości. Wiadomo, że remont obejmował między innymi drogę wejściową na szczyt kopca od strony zachodniej i platformy po stronie północnej. Na istniejących płytach położono również nowe, wykonane z kamiennej kostki. Szczyt kopca zwieńczono masztem flagowym. Kopiec Wolności będzie rozświetlony, a prace modernizacyjne objęły montaż oświetlenia oraz iluminacji. Zamontowano także monitoring, który umożliwi podgląd „na żywo”. Przed wejściem na Kopiec Wolności będzie stała tablica przedstawiająca informacje na temat jego historii.

Kopiec Wolności – historia

Budowę Kopca Wolności rozpoczęto 3 maja 1919 roku, kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu Powstania Wielkopolskiego. Kopiec w trzy lata ukończyli mieszkańcy Poznania. Niestety, w trakcie II wojny światowej obiekt został zniszczony przez Niemców, którzy wykorzystali do tego jeńców wojennych i Żydów. Kopiec Wolności zaczęto odbudowywać w latach 80-tych, przy okazji przygotowania jeziora Maltańskiego do mających się odbyć w roku 1990 Mistrzostw Świata w Kajakarstwie. Należy zaznaczyć, że władze PRL nie wyraziły zgodę na odbudowanie obiektu, więc oficjalnym powodem usypania kopca było zagospodarowanie na Malcie kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Zobacz także
Komentarze (3)