PolskaKopie obrazów Matejki w gabinecie prokuratora krajowego. Malowała je żona byłego szefa

Kopie obrazów Matejki w gabinecie prokuratora krajowego. Malowała je żona byłego szefa

3,5 tysiąca złotych za 3 kopie obrazów Jana Matejki. Na tyle opiewa umowa między Prokuraturą Krajową a malarką, która je sporządziła. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że malarka jest żoną byłego prokuratora krajowego i bliskiego znajomego ministra Zbigniewa Ziobry.

Kopie obrazów Matejki w gabinecie prokuratora krajowego. Malowała je żona byłego szefa
Źródło zdjęć: © East News | Andrzej Hulimka/REPORTER
Violetta Baran

Autorką kopii obrazów Matejki jest Gabriela Barska, żona Dariusza Barskiego - byłego prokuratora krajowego i byłego zastępcy prokuratora generalnego - informuje "Gazeta Wyborcza". Malarka odmówiła komentarza gazecie.

- Z tego, co wiem, moja żona wykonała usługę w bardzo niskiej cenie. I to mogło mieć znaczenie dla zlecającego. Włożyła w te prace wiele wysiłku i pewnie gdyby wiedziała, że może to wywołać takie zamieszanie, nigdy by się tego nie podjęła - powiedział "GW" Barski.

Obrazy wiszą w gabinecie prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Nie wiadomo, co przedstawiają, ani kto oraz po co je zamówił. Prokuratura odmówiła odpowiedzi na te pytania, twierdząc, że mniejsze zlecenia nie stanowią informacji publicznej.

Co ciekawe, gdy tuż przed publikacją "GW" powtórzyła pytanie o obrazy, prokuratura zmieniła front. Zaczęła się wypierać zlecenia dla Gabrieli Barskiej. Poinformowała w mailu, że „kopie obrazów Jana Matejki znajdujące się w gabinecie prokuratora krajowego są jego prywatną własnością”. To skąd informacja o zleceniu dla malarki w rejestrze umów zawieranych przez prokuraturę?

- Nie znam się na malarstwie. Wiem, że wystrój szefowskich gabinetów w Prokuraturze Generalnej [od marca 2016 r. Prokuratura Krajowa] daleko wykraczał poza design, który obowiązuje w mojej macierzystej jednostce, mokotowskiej prokuraturze rejonowej. Musimy pamiętać, że analizujemy zasadność zawarcia umowy z żoną Dariusza Barskiego, świadka na ślubie Zbigniewa Ziobry, obecnie doradcy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jeszcze w 2015 r. Barski „za opracowanie opinii i opiniowanie aktów prawnych” pobrał z kasy Ministerstwa Sprawiedliwości 25 tys. zł - powiedział "GW" prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes stowarzyszenia Lex Super Omnia.

Oficjalnie Barski nie pełni obecnie żadnej funkcji. Nieoficjalnie uchodził za głównego autora poselskich projektów PiS podporządkowujących prokuraturę rządowi od marca 2016 r., choć - jak przypomina "GW" - sam temu zaprzeczał. Był przedstawicielem Andrzeja Dudy w Krajowej Radzie Prokuratury do chwili likwidacji tego organu na początku 2016 r.

W 2011 roku startował w wyborach parlamentarnych. Zdobył mandat posła, ale tak jak Bogdan Święczkowski odmówił zrzeczenia się funkcji prokuratora. Ponieważ Konstytucja zabrania łączenia funkcji prokuratora i posła marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna stwierdził wygaśnięcie ich mandatów.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (338)