Trwa ładowanie...
d3t0ljp

Kopacz: obietnice Dudy - bez pokrycia, niewiarygodne, niszczą finanse

Premier Ewa Kopacz oceniła, że obietnice składane w kampanii przez kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę są niewiarygodne i niszczą finanse publiczne. - Składanie obietnic bez pokrycia jest niepoważnym traktowaniem Polaków - podkreśliła. Kopacz powiedziała również, że chciałaby, aby Duda w debacie prezydenckiej wytłumaczył się ze swoich słów o "Polsce w ruinie" i konieczności odbudowy naszego kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda
Andrzej Duda (WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d3t0ljp

Kopacz pytana w piątek przez dziennikarzy w sejmie o obietnice, które składa w kampanii kandydat PiS, zauważyła, że Duda nie pokazuje źródeł finansowania tych obietnic.

- To, co wolno opozycji, nie wolno rządzącym. Urzędujący obecnie prezydent ma w sobie odpowiedzialność, w związku z tym rządzący również tę odpowiedzialność powinni mieć, szczególnie, że jeszcze tego roku będą tworzyć budżet na rok 2016. Składanie (przez Dudę) obietnic bez pokrycia jest niepoważnym traktowaniem Polaków, to obietnice, które są po pierwsze niewiarygodne, a po drugie niestety niszczące nasze finanse publiczne - oceniła szefowa rządu.

Duda zobowiązał się w kampanii wyborczej m.in. do obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy, wyeliminowanie umów śmieciowych, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, czy zapewnienie rodzinom wychowującym dzieci dodatkowego wsparcia. Według ekspertów, odwrócenie reformy emerytalnej, to koszt 15 mld zł rocznie, a podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł - ok. 10 mld zł.

d3t0ljp

Pytana o ocenę spotkań Komorowskiego w kampanii z wyborcami i pojawiające się opinie, że prezydent jest "odklejony od rzeczywistości", premier powiedziała: "Komorowski to naprawdę bardzo przyzwoity i ciepły człowiek, który kocha swoją rodzinę, kocha ponad życie swój kraj, nie można mu zarzucić, że nagle przez pięć lat urzędowania w Pałacu nagle oderwał się od rzeczywistości, wręcz przeciwnie".

Jak zauważyła, prezydent często spotykał się ze środowiskami, które nie zgadzały się z postulatami PO. - Prezydent potrafił usiąść do stołu i godzinami rozmawiać, po to, aby potem wypracować jakieś wspólne stanowisko - zaznaczyła szefowa rządu.

Kopacz zachęcała też do udziału w II turze wyborów prezydenckich. Jak mówiła, koniecznie trzeba dotrzeć do elektoratu, który do tej pory ufał Platformie i wierzył w tę partię. Odnosząc się do najnowszego sondażu, który wskazuje Dudę jako zwycięzcę II tury, Kopacz powiedziała, że najbardziej obiektywnym sondażem będzie wynik wyborów.

Premier powiedziała również, że chciałaby, aby Duda w debacie prezydenckiej wytłumaczył się ze swoich słów o "Polsce w ruinie" i konieczności odbudowy naszego kraju.

d3t0ljp

Kopacz przypomniała, że Komisja Europejska zaleciła w środę zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu, która obowiązywała od 2009 roku, a w piątek GUS ogłosiła bardzo dobre wyniki - jeśli chodzi o wzrost gospodarczy. GUS podał w piątek, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) - według tzw. szybkiego szacunku, wzrósł w I kwartale br. realnie o 3,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, wobec 3,3 proc. w poprzednim kwartale.

- Chciałabym usłyszeć szczerą odpowiedzieć pana Dudy - czemu ma służyć straszenie Polaków słowami, że kraj się rozpada, że gospodarka nie funkcjonuje, kiedy fakty i konkretne liczby mówią zupełnie coś innego. Czy to ma służyć tylko i wyłącznie kampanii wyborczej, a jeśli tak, to na ile (Duda) będzie wiarygodny, kiedy będzie prezydentem? - pytała szefowa rządu.

Pytana o spot, w którym dzieci Komorowskiego zachęcają do głosowania na prezydenta, Kopacz powiedziała, że spot jest "bardzo ciepły" i pokazuje prezydenta (...) jako "człowieka, który ma - tak jak każdy z nas jakieś drobne wady - ale bardzo przyzwoitego i odpowiedzialnego, nie tylko ojca, ale również polityka".

d3t0ljp

Podziel się opinią

Share
d3t0ljp
d3t0ljp