Konwersja w Winamp 5.32 - czyżby powrót króla?


Nowa wersja odtwarzacza multimedialnego, Winamp 5.32, posiada szereg usprawnień i poprawek, jednak jej największym atutem jest możliwość konwersji plików muzycznych do różnych formatów. Teraz już nie musisz szukać zewnętrznych aplikacji, aby przygotować pliki do twojego przenośnego odtwarzacza. Wystarczy zaznaczyć pliki z listy odtwarzania i wybrać format audio.

Czy leciwa aplikacja o nazwie Winamp, znana wielu użytkownikom komputerów na całym świecie, jest w stanie wytrzymać konkurencję z najnowszymi produktami takich firm jak Microsoft? Czy może duża liczba funkcji i wzbogacanie aplikacji w nowe filtry, opcje skanowania metadanych lub konwersja plików ma ukryć fakt, że w kwestii odtwarzaczy muzycznych powiedziano wszystko i tak naprawdę nikt nie korzysta z nowych zaawansowanych funkcji? Przeczytaj co dokładnie oferuje odtwarzacz i czy warto z niego korzystać.

Nowe wydanie

Wersja 5.32 zawiera cztery nowości, trzy usprawnienia oraz kilkanaście poprawek związanych z nieprawidłowym działaniem programu. Jak zwykle producent udostępnił dwie wersje darmowe - full ( pełną ) oraz lite ( okrojoną ). Przypomnijmy, że dostępne jest także płatne wydanie PRO. Czym różnią się między sobą te trzy wersje? PRO nie posiada blokady rippowania i nagrywania płyt muzycznych a także umożliwia zapis plików w najlepszej jakości. Dla porządku warto wspomnieć o wersji Bundle, która oferuje taką samą funkcjonalność co Full a dodatkowo zawiera 50 darmowych "empetrójek" z serwisu eMusic. "Lekki" instalator zawiera jedynie funkcje odtwarzania plików MP3, AAC, oferuje obsługę wtyczek oraz skórek.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11088/konwersja-1-b.jpeg',411,548) )

Wśród nowości znalazły się nowe funkcje filtrowania, opcja ponownego skanowania metadanych dla wybranych plików, wsparcie dla Windows Mobile i naszym zdaniem najważniejsza nowinka - konwersja formatów. Dzięki tej funkcji z łatwością można zamienić dowolne pliki muzyczne na MP3, WAV, MP4, AAC i kilka innych bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Zgodnie z tendencją do maksymalnego upraszczania skomplikowanych rzeczy użytkownik nie musi nawet wiedzieć gdzie na dysku znajdują się pliki wymagające konwersji. Aby uruchomić konwerter wystarczy zaznaczyć w liście odtwarzania utwory i kliknąć prawym klawiszem myszy a następnie wybrać opcję Send to: | Format Converter. Otworzy się okno z ustawieniami - musisz jedynie wskazać ścieżkę docelową, gdzie zostaną zapisane nowe pliki, wprowadzić schemat nadawania nazw ( domyślnie jest wprowadzona opcja Nazwa-Album-Tytuł ), choć równie dobrze możesz pozostawić starą i na koniec wybrać sposób kodowania.

Masz do wyboru kilka formatów:

- MP3 Encoder 1.32;
- WAV;
- aacPlus ( HE-AAC ) Encoder 1.23;
- aacPlus ( HE-AAC ) High Bitrate Encoder 1.23;
- FLAC encoder ( Flake SVN r108 );
- LC-AAC Encoder 1.23;
- MP4/aacPlus ( HE-AAC ) Encoder 1.23;
- MP4/aacPlus ( HE-AAC ) High Bitrate Encoder 1.23;
- MP4/LC-AAC Encoder 1.23;
- WMA Encoder 1.2.

Po kliknięciu przycisku OK rozpocznie się proces konwersji. Jedyną wadą jest to, że nie wyświetla się czas do zakończenia operacji i trzeba wpatrywać się paski postępu. Jeśli wskażesz kilkanaście lub kilkadziesiąt piosenek to nawet na średniej klasy sprzęcie ( Pentium 4 HT 2,8 GHz, 1 GB RAM ) możesz normalnie pracować, co dobrze świadczy o wykorzystaniu zasobów przez autorów programu.

* SCIĄGNIJ WINAMP FULL 5.3.2SCIĄGNIJ WINAMP FULL 5.3.2*

Funkcjonalność

Okno główne

Główne okno programu oferuje dostęp do dodatkowych narzędzi takich jak lista odtwarzania, ustawienia dźwięku, schematy kolorów lub "skórki". Nadal podstawową funkcją jest jednak podstawowe sterowanie dźwiękiem - start, stop, następna ścieżka, odtwarzanie ciągłe, regulacja siły głosu. Aby oszczędzać miejsce na pulpicie możesz zminimalizować okno do niewielkiego paska.

Obraz

Edytor listy odtwarzania

To drugi pod względem popularności moduł, bo dzięki niemu możesz zaplanować kolejność odtwarzania muzyki, skomponować własne zbiory ( playlisty ) sortować utwory i przechodzić do zaawansowanych funkcji związanych z nagrywaniem, konwersją czy ripowaniem. Okno obsługuje technologię "drag and drop" dzięki czemu wystarczy z innego okna ( np. Eksploratora Windows ) przeciągnąć plik, aby wciągnąć go na listę.

Obraz

* SCIĄGNIJ WINAMP FULL 5.3.2SCIĄGNIJ WINAMP FULL 5.3.2*

Biblioteka multimediów

To najbardziej zaawansowane okno programu pozwala odnaleźć ulubione multimedia za pomocą kilku ruchów myszy. Z tego miejsca uzyskasz dostęp do nagrywania ulubionych piosenek na płyty CD ( ograniczenie zapisu do prędkości x2 ), zapisać płyty audio na dysku, stworzyć reguły i zarządzać swoimi multimediami. Ciekawym elementem jest możliwość przeglądania historii odtwarzania, najlepiej ocenionych plików czy najczęściej odtwarzanych. Jeśli posiadasz stałe połączenie z Internetem to po wybraniu opcji Now Playing zobaczysz informacje dotyczące aktualnego utworu, pochodzące z serwisu AOL Music. Wzorem Windows Media Playera wyświetlana jest okładka albumu, szczegółowe dane o biografii, aktualności z życia artystów lub strony fanów wykonawcy.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11088/win-4-b.jpeg',790,804) )

Naszym zdaniem najciekawszą funkcją Biblioteki jest katalog usług online pozwalający słuchać internetowych stacji radiowych i telewizyjnych. Wśród nich znajdziesz kilka tysięcy nadawców, skatalogowanych w grupy tematyczne ( disco, rock, metal, country, folk, itd. ), którzy mogą zapewnić rozrywkę podczas pracy lub oglądania stron internetowych.

Odtwarzacz wideo i wizualizacje

Od wprowadzenia wersji piątej Winamp oferuje odtwarzanie filmów, choć uruchamianie plików DivX wymaga ręcznego instalowania kodeków. Warto również podkreślić, że na starszych komputerach i przy wysokiej jakości filmów ten odtwarzacz nie sprawdza się najlepiej, bo sam potrafi zajmować sporo pamięci. Natomiast w przypadku zwiastunów gier, filmów, które zajmują niewiele miejsca ta aplikacja jest idealna.

Od dawna dostępne są również atrakcyjne wizualizcje, czyli animowane "esy-floresy" poruszające się w rytmie odtwarzanej muzyki. Dzięki włączeniu trybu pełnoekranowego na prywatce lub niewielkiej imprezie w gronie znajomych może on zastąpić nawet efekty świetlne, choć w codziennym użytkowaniu należy tę funkcję traktować raczej jako dodatkowy "bajer".

Podsumowanie

Jeśli chcesz słuchać tylko muzyki, to dla ciebie przeznaczona jest wersja Lite. Gdy szukasz kombajnu multimedialnego, słuchasz radia, chcesz synchronizować przenośny odtwarzacz muzyczny lub nie lubisz zaawansowanych programów do nagrywania CD, wybierz wersję Full. Pamiętaj, że wybór należy do ciebie!

* SCIĄGNIJ WINAMP FULL 5.3.2SCIĄGNIJ WINAMP FULL 5.3.2*

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)