"Kontrproduktywne" stanowisko Polski wobec negocjacji Rosja-UE
Jako "kontrproduktywne" określił doradca prezydenta Władimira Putina ds. rozwoju kontaktów z Unią Europejską, Siergiej Jastrzembski, stanowisko Polski wobec negocjacji między UE i Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy.
05.04.2007 | aktual.: 05.04.2007 17:38
Nie widzimy żadnego dążenia do zaprzestania upolityczniania drugorzędnego problemu technicznego - oświadczył Siergiej Jastrzembski, którego cytuje agencja Interfax. Przestudiowanie sygnałów, które dotarły do nas z Brukseli i Warszawy, pokazało, że - niestety - wbrew wszelkim wysiłkom Brukseli i Berlina, stanowisko Warszawy pozostaje kontrproduktywne - dodał doradca Putina.
Jego zdaniem, postawa Warszawy jest wyzwaniem wobec polityki i interesów Unii Europejskiej. Dlatego odpowiedzi na ten problem (polskiego weta) - jak mówiliśmy wcześniej - należy szukać wewnątrz samej UE - podkreślił Jastrzembski.
W środę ten kremlowski urzędnik mówił, że sygnały o możliwości wycofania przez Polskę weta blokującego negocjacje nowej umowy Rosja-Unia Europejska, które napłynęły z Warszawy i Brukseli, wymagają doprecyzowania.
Zwróciliśmy uwagę na sygnały, które napłynęły z Brukseli i Warszawy. Treść tych sygnałów nie jest identyczna. Potrzebny jest czas na wyjaśnienie realnych stanowisk naszych partnerów - oświadczył Jastrzembski.
Jeśli chodzi o sygnał otrzymany z Warszawy, to nasuwa się pytanie, czy nie za dużo w nim różnych "jeśli", które przeszkadzają poczynić oczekiwany krok we właściwym kierunku - oznajmił doradca Putina.
Wcześniej rzecznik MSZ Rosji Michaił Kamynin oświadczył, że Moskwa z zadowoleniem wita gotowość Warszawy do uchylenia weta wobec rozmów Rosja-UE. To krok we właściwym kierunku - ocenił Kamynin.
Prezydent Lech Kaczyński oświadczył w środę, że Polska wycofa weto wobec rozmów UE-Rosja, gdy będzie gwarancja zniesienia rosyjskiego embarga na polskie produkty mięsne i roślinne.
Również premier Jarosław Kaczyński zapowiedział w środę, że Polska wycofa weto, jeśli Moskwa zniesie embargo na polskie produkty mięsne i roślinne, a w mandacie do rozpoczęcia negocjacji Rosja-Unia Europejska znajdą się satysfakcjonujące stronę polską zapisy dotyczące spraw energetycznych.
Komisja Europejska wyraziła w środę zadowolenie, że Polska jest gotowa dać zielone światło do rozpoczęcia negocjacji. Rzecznik KE Johannes Laitenberger powiedział w Brukseli, że polskie władze wykazują konstruktywne podejście w kwestii zniesienia weta wobec rozpoczęcia rozmów między UE a Rosją.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zastrzegł jednak, że za wcześnie jest jeszcze mówić o tym, kiedy negocjacje z Rosją się rozpoczną. Ostatnie wydarzenia i informacje, które dostajemy, są pozytywne. Idą w dobrym kierunku. Ale na tym etapie nie mogę jeszcze dać konkretnej odpowiedzi, czy i kiedy rozpoczniemy negocjacje z Rosją - oświadczył Barroso.
Jerzy Malczyk