Kontrowersyjne plakaty po białoruskiej stronie granicy

Ogromne afisze reklamowe z wizerunkiem polskiego wojskowego pojawiły się po białoruskiej stronie, ale tuż przy granicy z Polską. Jest na nich Emil Czeczko, który zdezerterował z polskiej armii i przeniósł się do Białorusi. Pojawianie się szyldów z kontrowersyjnymi treściami potwierdziła Straż Graniczna.

Billboard z Emilem Czeczko przy granicy polsko-białoruskiej. Fot: East News/
Billboard z Emilem Czeczko przy granicy polsko-białoruskiej. Fot: East News/
Źródło zdjęć: © Twitter
Maciej Szefer

29.07.2022 | aktual.: 29.07.2022 20:36

"Mam czyste sumienie. A ty?" - to pytanie można przeczytać na ogromnych plakatach reklamowych przy granicy z Polską, ale jeszcze w granicach Białorusi. Jest na nich twarz Emila Czeczko, żołnierza, który zdezerterował do Białorusi, a potem zginął w niejasnych okolicznościach.

Zdjęcie afisza z wizerunkiem Polaka, który pojawił się przy granicy, opublikował w sieci białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

Rzeczniczka Straży Granicznej potwierdziła w rozmowie z Interią, że takie plakaty pojawiły się nieopodal polskiej granicy, przy przejściu granicznym Brześć-Terespol.

Porucznik Anna Michalska wskazała, że to kolejny element trwającej wojny informacyjnej. - Emil Czeczko był wykorzystywany do szerzenia propagandy białoruskiej. Jak wiadomo, propaganda ta sięga głębiej, do Rosji - dodała.

Kim jest Emil Czeczko?

W połowie grudnia białoruska straż graniczna podała, że polski żołnierz poprosił o azyl na Białorusi po tym, jak zatrzymano go w okolicach Tuszemli w obwodzie grodzieńskim. Emil Czeczko był żołnierzem 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie.

Będąc w Białorusi Czeczko występował publicznie, w tym w białoruskich mediach państwowych, oskarżając polskie władze o zbrodnie na nielegalnych migrantach. Twierdził m.in., że podczas służby na granicy "był zmuszany do zabijania ludzi". Nie wiadomo, czy jego działania były dobrowolne. Według polskich władz Czeczko został po ucieczce na Białoruś wykorzystany w operacji informacyjnej przeciwko Polsce.

Wybrane dla Ciebie