Trwa ładowanie...

"Szczera i bezpośrednia". Blinken o rozmowie z Ławrowem [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 156. dzień rosyjskiej inwazji. Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał, że piątkowa rozmowa telefoniczna z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem była "szczera i bezpośrednia". - Podkreśliłem, że Rosja musi wypełnić zobowiązania podjęte w ramach umowy o eksporcie zboża z Ukrainy - oświadczył polityk. Blinken zaznaczył również, że świat nie zaakceptuje rosyjskiej aneksji ukraińskiego terytorium. Poinformował także Ławrowa o czekających konsekwencjach, jeśli Moskwa zacznie realizować plan aneksji części wschodniej i południowej Ukrainy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

"Szczera i bezpośrednia". Blinken o rozmowie z Ławrowem"Szczera i bezpośrednia". Blinken o rozmowie z ŁawrowemŹródło: GETTY
d2y3sl1
d2y3sl1
  • Ministerstwo Obrony Rosji oskarża Ukrainę o ostrzał więzienia w okupowanej Ołeniwce w obwodzie donieckim. Zginęło 40 ukraińskich jeńców wojennych, 75 żołnierzy zostało rannych. Ukraina mówi o prowokacji agresora. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy stwierdził, że Rosja celowo uderzyła w więzienie, aby ukryć ślady tortur i mordów na jeńcach wojennych.

  • Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wróg stracił już 40 500 żołnierzy, w tym około 270 w ciągu ostatniej doby - oznajmił ukraiński sztab generalny. Z szacunków wynika, że łączne straty Rosji wynoszą m.in. 1749 czołgów, 3987 pojazdów opancerzonych, 222 samoloty i 190 helikopterów.

  • Ukraińcy podjęli kontrofensywę i ostrzelali okupowane miasta. Do eksplozji doszło m.in. w okupowanym Iłowajśku. Wybuchy miały miejsce też w Czernobajewce. 

  •  - Ukraina nie może pokonać Rosji przy pomocy obecnej strategii wsparcia ze strony NATO - powiedział w czwartek premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.
Trwa łączenie
22:22, 29.07.2022

Abp Gallagher zaznaczył , że nie wiadomo jeszcze nic w sprawie obecności dziennikarzy w czasie tej podróży. Nie wykluczył, że będzie to tylko niewielka grupa wysłanników mediów watykańskich i ukraińskich.

Zdaniem szefa watykańskiej dyplomacji do podróży może też dojść później, we wrześniu lub październiku.

Abp Gallagher potwierdził, że we wrześniu papież uda się do Kazachstanu. Być może spotka się tam z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

22:19, 29.07.2022

Pytany o to, czy sierpień jest nadal rozważanym terminem wizyty papieża w Kijowie, odparł, ze decyzje powinny zapaść w przyszłym miesiącu po planowanym spotkaniu Franciszka z ambasadorem Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrijem Juraszem. Ostateczna decyzja, dodał, należy do papieża.

Na pytanie PAP o to, czy Franciszek poleci najpierw do Polski, a stamtąd ruszy pociągiem do Kijowa, wyjaśnił, że nie ma jeszcze decyzji, z jakiego kraju udałby się w kierunku Ukrainy. W tym kontekście przypomniał, że na Ukrainę można też dostać się z Rumunii. Ponownie podkreślił, że w tej sprawie nie podjęto jeszcze decyzji.

22:13, 29.07.2022

Nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje w sprawie ewentualnej podróży papieża Franciszka na Ukrainę - powiedział PAP szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher w piątek podczas papieskiej podróży po Kanadzie.

21:52, 29.07.2022

Zdjęcia wykonano po rosyjskim ostrzale Mikołajowa z amunicji kasetowej MLRS. Zginęło pięciu cywilów, a dwunastu zostało rannych.

21:42, 29.07.2022

Rosja prowadzi co najmniej 18 "obozów filtracyjnych" na okupowanych terytoriach Ukrainy, gdzie przetrzymywani żołnierze i cywile są poddawani groźbom, torturom, a nawet egzekucjom - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

Jak powiedział oficjel podczas briefingu prasowego poświęconego sytuacji na Ukrainie, w prowadzonych przez Rosję obozach dochodzi do tortur, gwałtów i egzekucji.

Urzędnik zaznaczył, że liczba przetrzymywanych osób jest nieznana, ale wcześniej ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że przez obozy dla ludności cywilnej na okupowanych terytoriach przeszły "setki tysięcy", a na proces "filtracji" oczekuje obecnie 20 tys. Dodała, że cały system jest koordynowany przez oficjeli administracji prezydenta Rosji.

Jak podał wcześniej amerykański wywiad, w obozach Ukraińcy dzieleni są na trzy kategorię: tych, którzy nie stanowią zagrożenia stawianiem oporu wobec okupacyjnych władz - pozwala im się pozostać, niegroźnych, ale potencjalnie sprzeciwiających się okupacji - tych deportuje się w głąb Rosji oraz najgroźniejszych - mających związki np. z ukraińskim wojskiem - którzy prawdopodobnie są zamykani w więzieniach, choć ich los nie jest znany.

21:30, 29.07.2022

Drogi Polski i Węgier się rozeszły - potwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wypowiedzi premiera Węgier Victora Orbana. Podkreślił też, że Polska nie bierze żadnego udziału w wojnie na Ukrainie - swoimi działaniami stara się natomiast pomóc Ukrainie przetrwać brutalną napaść rosyjską i utrzymać integralność terytorialną.

21:17, 29.07.2022

"W obliczu tego, co dzieje się w Ukrainie, tegoroczne obchody nabierają szczególnego znaczenia" - przekazał premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do przypadającej w poniedziałek 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Obrazy ze wschodu, obrócone w gruzy ukraińskie miasta, barbarzyństwo rosyjskich żołnierzy - my to wszystko znamy, przetrwaliśmy, zwyciężyliśmy. A teraz musimy zrobić wszystko, by ta straszna historia nie została zapomniana, bohaterowie - nagrodzeni, a kaci - osądzeni" - dodał. Wezwał, by dbać o "pamięć i patriotyczne wychowanie w szacunku do przeszłości". "To one są źródłem siły i prawdy w czasach, gdy wszystko inne zawodzi" - oświadczył.

21:10, 29.07.2022

Ogromne afisze reklamowe z wizerunkiem polskiego wojskowego pojawiły się po białoruskiej stronie, ale tuż przy granicy z Polską. Jest na nich Emil Czeczko, który zdezerterował z polskiej armii i przeniósł się do Białorusi. Pojawianie się szyldów z kontrowersyjnymi treściami potwierdziła Straż Graniczna.

21:03, 29.07.2022

W sieci pojawiło się nagranie z obwodu czelabińskiego w Rosji. Jak donosi prokremlowska agencja Ria Nowosti, pożar wybuchł na odcinku gazociągu Buchara-Ural. "Nie ma ofiar. Szybko zlokalizowaliśmy to miejsce" - przekazał w komunikacie Gazprom.

20:50, 29.07.2022

Ukraiński sąd wydał nakaz przejęcia towaru z syryjskiego statku Laodicia, który w czwartek zadokował w porcie w libańskim Trypolisie - poinformowała w piątek ukraińska ambasada w Bejrucie. Kijów twierdzi, że na pokładzie jednostki znajduje się jęczmień i mąka, skradzione przez Rosjan w Ukrainie.

W oświadczeniu dla agencji Reutera ukraińska ambasada dodała, że w przypadku konfiskaty ładunku Ukraina jest gotowa negocjować z rządem w Bejrucie warunki jego sprzedaży do Libanu.

W czwartek ambasada Ukrainy w Bejrucie poinformowała, że objęty amerykańskimi sankcjami syryjski statek Laodicia zacumował w porcie w Trypolisie na północy Libanu, mając na pokładzie duże ilości jęczmienia i mąki. Kijów stwierdził, że jest to towar skradziony przez Rosjan w Ukrainie, a ambasador Ukrainy w Bejrucie Ihor Ostasz spotkał się w tej sprawie z prezydentem Libanu Michelem Aounem i poinformował go, że "zakup skradzionych ukraińskich towarów zaszkodzi dwustronnym relacjom między Kijowem a Bejrutem".

20:34, 29.07.2022

Atak na obóz w Ołeniwce w obwodzie donieckim został przeprowadzony przez bojowników z grupa Wagnera - przekazały ukraińskie służby. Według Prokuratury Generalnej Ukrainy zginęło co najmniej 40 ukraińskich jeńców wojennych, a 130 osób zostało rannych.

20:18, 29.07.2022

Na nagraniu szkolenie ukraińskich żołnierzy z użycia armaty przeciwlotniczej S-60.

20:10, 29.07.2022

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace był w piątek gościem telewizji Sky News. - Rosjanie w tym momencie ponoszą porażkę w walkach na lądzie na wielu obszarach. Plany A, B i C prezydenta Rosji Władimira Putina zawiodły i może powinien szukać planu D - powiedział.

19:59, 29.07.2022

Ukraińscy przesiedleńcy stworzyli w Tarnopolu na zachodzie Ukrainy chór Bayraktar i jeżdżą po obwodzie tarnopolskim, zbierając fundusze na samolot bezzałogowy – powiedziała w piątek założycielka klubu, w którym ćwiczy chór, Zoriana Hucuł portalowi Suspilne.

Chór występuje w ośrodkach kultury oraz w przedsiębiorstwach. W repertuarze ma ukraińskie pieśni patriotyczne. Został stworzony przez członków klubu dyskusyjnego Słowo, który służy nauce języka ukraińskiego.

19:54, 29.07.2022

Ukraińskie wojska uderzyły w kolejny rosyjski skład amunicji. W płomieniach stanął magazyn w obwodzie zaporoskim.

19:43, 29.07.2022

Ukraińscy partyzanci podpalili uprawy zbóż w pobliżu okupowanego przez Rosjan Mariupola, żeby ziarno nie mogło zostać zebrane przez wroga. Pożar objął tereny w pobliżu rosyjskich magazynów amunicji, fortyfikacji i pól minowych - poinformował w piątek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Z pól pod Mariupolem będzie można ukraść znacznie mniej ukraińskiego zboża. Pięknie płoną w stronę Nowoazowska i Doniecka. (...) Nie ugasisz, to nie ukradniesz. Mamy nadzieję, że ogień rozprzestrzeni się na bazę (wojskową) najeźdźców" - przekazał Andriuszczenko.

19:36, 29.07.2022

Ukraiński dron kamikadze w akcji.

19:23, 29.07.2022

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Amerykański polityk przekazał, że rozmowa była "szczera i bezpośrednia". - Naciskałem na uwolnienie dwóch Amerykanów przetrzymywanych w Rosji Brittney Griner i Paula Whelana - przekazał podczas konferencji prasowej.

W rozmowie z Ławrowem sekretarz stanu USA podkreślił, że Rosja musi wypełnić zobowiązania podjęte w ramach umowy o eksporcie zboża z Ukrainy.

Blinken przekazał również, że świat nie zaakceptuje rosyjskiej aneksji ukraińskiego terytorium. Poinformował także Ławrowa o czekających konsekwencjach, jeśli Moskwa zacznie realizować plan aneksji części wschodniej i południowej Ukrainy.

Według agencji Reutera to pierwsza rozmowa telefoniczna obu polityków od początku inwazji.

19:16, 29.07.2022

Siły ukraińskie zlikwidowały rosyjską grupę zwiadowczą w okolicy wioski Szczuriwka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Wojska ukraińskie zmusiły też do wycofania się rosyjską grupę zwiadowczą w pobliżu Werchniokamjanskiego w obwodzie donieckim oraz odparły szturmy wojsk rosyjskich na kierunku awdijiwskim" - czytamy w komunikacie.

Według sztabu na południu Ukrainy utrzymuje się wysoka aktywność zwiadowcza sił rosyjskich, które ostrzeliwały infrastrukturę cywilną i wojskową w ponad 30 miejscowościach, w tym Iwaniwce i Karjernem w obwodzie chersońskim.

19:08, 29.07.2022

- Polska jest wdzięczna za wysiłki Sekretarza Generalnego (ONZ) i Turcji, ukoronowane porozumieniem zbożowym w Stambule 22 lipca. W pełni popieramy wszystkie inicjatywy łagodzące kryzys żywnościowy wynikający z rosyjskiej agresji. Ale jak możemy ufać w szczerość Rosji, która będąc stroną porozumienia, jednego dnia podpisuje je, a mniej niż 24 godziny później bombarduje miejsce, które miało być częścią tej umowy? - powiedział w piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa.

Jak dodał, działania Rosji "wiele mówią o losach jakichkolwiek przyszłych porozumień pokojowych".

Zdaniem Szczerskiego, Rosja dąży do zastąpienia obecnego porządku międzynarodowego "ruskim mirem" - "modelem opartym o imperializm, kolonializm, anarchię, prawo siły i strefy wpływów".

18:44, 29.07.2022

Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy przez okupowany Melitopol w obwodzie zaporoskim w kierunku Chersonia i Krymu – poinformował w piątek mer Melitopola Iwan Fedorow w ukraińskiej telewizji.

Według Fedorowa od wtorku przez Melitopol przemieszczają się codziennie dwie-trzy kolumny sprzętu wojskowego po 20-30 sztuk każda. Są to m.in. czołgi, wozy bojowe i transportery opancerzone. W czwartek widziano w mieście ostatni model systemu rakietowego Buk-M2.

- Przerzut tego sprzętu jest związany z tym, że nasze siły zbrojne są już bardzo skoncentrowane na wyzwoleniu Chersonia i dlatego wojska przeciwnika tam ściągają. Jadą od strony Donbasu, Mariupola, Berdiańska – oznajmił Fedorow.

Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia władze ukraińskie i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. 

18:15, 29.07.2022

Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało "pierwsze oficjalne nagranie z użycia wyrzutni MLRS M270 na polu bitwy w Ukrainie".

18:05, 29.07.2022

W niektórych wsiach w rejonie berysławskim obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, gdzie trwają walki z rosyjskimi wojskami, nie ocalał ani jeden dom; ludzie chowają się w piwnicach, a najbardziej odważni uciekają pieszo lub przez zaminowaną rzekę - zaalarmował w piątek p.o. szefa regionalnych władz Dmytro Butrij.

"W obwodzie chersońskim prowadzone są aktywne działania bojowe. Sytuacja jest bardzo trudna. (...) Cała infrastruktura została zniszczona. (...) Dziesiątki wsi pozostają bez światła, wody i gazu. Starsze osoby nie mogą otrzymać emerytur, a ludzie w trudnej sytuacji życiowej - świadczeń socjalnych, ponieważ listonosze nie pracują od początku marca. Miejscowości wyzwolone z rąk okupantów są niemal doszczętnie zrujnowane. Najeźdźcy ostrzeliwują je przez całą dobę" - napisał Butrij.

Kierujący obwodową administracją powiadomił także, że w ciągu ostatniej doby wszczęto postępowania w sprawie 17 rosyjskich zbrodni przeciwko ludności cywilnej Chersońszczyzny. W czwartek agresorzy zabili w tym regionie siedem osób, sześć innych ranili, a cztery miejscowości stały się celem ataków rakietowych wroga.

17:55, 29.07.2022

"Rosyjscy kaci celowo strzelali do obozu w okupowanej Oleniwce, celowo zabijali ukraińskich jeńców wojennych. Z każdym okrucieństwem Rosja trafia na kolejne dno i pokazuje, że barbarzyństwo nie ma granic. Rosja to kraj terrorystyczny. Wzywam świat, aby to przyznał"- przekazał przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

17:50, 29.07.2022

Rosyjscy okupanci uruchomili przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu uszkodzonego przez ukraińskie wojska Mostu Antonowskiego pod Chersoniem. Najeźdźcy przerzucają tą drogą swój sprzęt wojskowy - powiadomił p.o. szefa władz obwodu chersońskiego Dmytro Butrij.

"Okupacyjne władze zapewniały mieszkańców, że z przeprawy będzie można korzystać bezpłatnie, lecz świadkowie donoszą, że kurs w jedną stronę kosztuje 250 hrywien [ponad 30 zł]" - dodał Butrij.

17:42, 29.07.2022
17:36, 29.07.2022

"Namawiam ONZ, która ułatwiła ewakuację ukraińskich żołnierzy z Azowstalu, by zdecydowanie potępiły Rosję za ostrzał aresztu w Ołeniwce i odwiedziły miejsce w celu ustalenia wszystkich faktów tej ohydnej zbrodni. Wzywam również Międzynarodowy Czerwony Krzyż do sprawdzenia wszystkich ukraińskich jeńców wojennych" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Źródło: PAP, Twitter, Facebook. Telegram, pravda.com.ua, TASS, BBC, Reuters, CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2y3sl1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2y3sl1
Więcej tematów