ŚwiatKontrowersyjna ustawa o organizacjach pozarządowych przyjęta

Kontrowersyjna ustawa o organizacjach pozarządowych przyjęta

Rada Federacji, wyższa izba
rosyjskiego parlamentu, zaakceptowała we wtorek prawie
jednogłośnie kontrowersyjną ustawę o działalności organizacji
pozarządowych w Rosji (ang. NGOs).

Niższa izba parlamentu - Duma Państwowa - przyjęła ustawę 23 grudnia w trzecim i ostatnim czytaniu. Po fali protestów ustawę przyjęto w wersji złagodzonej w odniesieniu do zagranicznych NGOs.

Inicjatorem ustawy był Kreml zarzucający zagranicznym organizacjom pozarządowym ingerowanie w sprawy wewnętrzne Rosji, a nawet prowadzenie działalności wywrotowej.

Pierwotna wersja ustawy wywołała poważne zaniepokojenie na Zachodzie i wśród rosyjskich obrońców praw człowieka. Nakładała ona na organizacje pozarządowe, także zagraniczne, obowiązek uzyskiwania oficjalnej rejestracji jako rosyjskich podmiotów prawnych i zabraniała dalszego funkcjonowania filii lub przedstawicielstw zagranicznych NGOs na terytorium Rosji. Umożliwiała też organom państwa pełny wgląd w dokumenty finansowe i administracyjne organizacji pozarządowych.

W wyniku protestów dokonano zmian w projekcie ustawy i zagraniczne organizacje pozarządowe nie muszą ubiegać się o zarejestrowanie swej działalności, a jedynie muszą powiadomić o niej rosyjskie władze.

Władze z kolei będą mogły odmówić zgody na działalność, jeśli uznają, że jej cele są niezgodne z konstytucją, lub zagrażają niepodległości kraju i interesom narodowym Rosji.

Rosyjskie organizacje pozarządowe oraz opinia międzynarodowa krytykują ustawę, twierdząc, że poprawki do jej ostatecznej wersji są niewystarczające.

Ustawa wejdzie w życie po jej podpisaniu przez prezydenta Władimira Putina.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)