Trwa ładowanie...
d2k1rlt

Kontrowersje wokół działań policji. "Wysłanie elitarnej jednostki może dziwić"

Kontrowersje po działaniach policji podczas środowego protestu Strajku Kobiet w Warszawie nie milkną. - Chcę przypomnieć policjantom, że nas wszystkich obowiązuje prawo - mówi Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kontrowersje wokół działań policji. "Wysłanie elitarnej jednostki może dziwić"
Kontrowersje wokół działań policji. "Wysłanie elitarnej jednostki może dziwić" (Getty Images, Fot: Krzysztof Czyzewski, REPORTER)
d2k1rlt

Protest przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji zgromadził w środę na ulicach Warszawy kilka tysięcy osób. Policja otoczyła zebranych kordonem, a później doszło do starć, m.in. z nieumundurowanymi funkcjonariuszami z pałkami teleskopowymi i gazem. Początkowo protestujący myśleli, że atakującymi są bojówki narodowców czy neofaszystów.

- Celem nadrzędnym policji jest prowadzenie działań zmierzające do deeskalacji wydarzeń, łagodzenie konfliktu. W tym kontekście może dziwić wysłanie elitarnej, najlepszej jednostki kontrterrorystycznej - powiedział dr Rafał Batkowski - inspektor policji w stanie spoczynku, który razem z Danutą Przywarą, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, był gościem piątkowych "Faktów po Faktach" TVN24.

Nie wykluczył, że być może stołeczna komenda miała problemy kadrowe, ale jego zdaniem działanie w tłumie to jedno z najtrudniejszych zadań funkcjonariuszy. - Tam powinni znaleźć się przeszkoleni policjanci przygotowani do działania w tłumie i emocjach - mówił były szef mazowieckiej i wielkopolskiej policji.

d2k1rlt

Zobacz też: Antyterroryści z BOA działali nielegalnie? Ekspert nie ma złudzeń

- Policja nie jest siłą polityczną i nie jest policją polityków. Powinna stać na straży praw podstawowych. Policja ma zapewnić demonstrującym, po jakiej by nie stali stronie, bezpieczeństwo, ma chronić - stwierdził insp. Batkowski, zaznaczając, że dopiero w sytuacjach ekstremalnych można używać siły.

Zdaniem oficera użycie środka przymusu bez wyjaśnienia, że jest się policjantem, wydaje się być nadużyciem. - Przy użyciu gazu oprócz podstawy prawnej muszą być podstawy faktyczne - zauważył gość TVN24.

d2k1rlt

Kontrowersje po działaniach policji. "Wszystkich obowiązuje prawo"

Rafał Batkowski zauważył, że zrozumiałym jest wykorzystanie policji przeciwko agresywnym manifestantom, ale nie wobec pokojowego protestu. - Życzę policjantom, by byli skuteczni adekwatnie do zagrożenia - mówił inspektor policji w stanie spoczynku.

Z kolei Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zauważyła, że znane z filmów w mediach społecznościowych wynoszenie siłą uczestniczki zgromadzenia, która nie chciała się wylegitymować, odbyło się z naruszeniem prawa.

- Chcę przypomnieć policjantom, że nas wszystkich obowiązuje prawo. Władza może tylko tyle, na pozwala jej prawo. Jeśli policja jest atakowana, to może użyć siły, ale w przypadku pokojowej manifestacji takie działanie jest przeciwskuteczne. Eskaluje to wtedy napięcie - komentowała szefowa fundacji.

d2k1rlt

Szkolenie strzeleckie narodowców. "Idziemy w kierunku eskalacji"

Danuta Przywara odniosła się również do doniesień o szkoleniu strzeleckim, które przechodziła straż narodowców przed marszem 11 listopada.

- Zaczęłam się bać, że idziemy w kierunku eskalacji, wojny domowej, skoro szkolone są bojówki - powiedziała.

Dr Batkowski zauważył, że dodawanie elementu strzeleckiego może dawać poczucie stania ponad innymi i pozwolenia na stosowanie takiej metody. Tymczasem w Polsce mamy wiele sztuk prywatnej broni.

- Połączmy teraz te kwestie. Zachęcam tych, którzy mają obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce, aby reagowali - zaapelował Rafał Batkowski.

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2k1rlt

Podziel się opinią

Share
d2k1rlt
d2k1rlt
Więcej tematów