Trwa ładowanie...
dg9kcl2

Kontrowersje wokół abp. Jana Pawła Lengi. Stanowczy komunikat Episkopatu

"Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce" - podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. To reakcja na kontrowersyjne wypowiedzi kapłana zaproszonego kilka dni temu do TVP. Duchowny nie chce uznać papiestwa Franciszka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Jan Paweł Lenga głosi kontrowersyjne tezy
Abp Jan Paweł Lenga głosi kontrowersyjne tezy (TVP Info)
dg9kcl2

Emisja poniedziałkowego programu TVP "Warto rozmawiać" wywołała wiele zamętu. Gościem Jana Pospieszalskiego był emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie Jan Paweł Lenga. Duchowny zrezygnował z urzędu i osiadł w Polsce.

Jawnie krytykuje papieża Franciszka, nazywa go per "Bergoglio" i twierdzi, że nie wymienia jego imienia w trakcie sprawowania mszy. Jego zdaniem wybór obecnego Ojca Świętego to wynik spisku liberałów. Twierdzi, że papież może dążyć do zdrady Kościoła.

dg9kcl2

"Abp Lenga nie podlega władzy żadnego z naszych biskupów, ale zostawianie jego słów bez żadnej kontry, bez informacji o jego statusie, o tym że wypowiadane przez niego opinie nie są stanowiskiem Kościoła w Polsce, sprawiają, że część osób uzna, że prezentuje on oficjalną linię rodzimych biskupów" - zauważył w artykule opublikowanym na portalu rp.pl Tomasz Krzyżak.

Zobacz też: Niefortunne słowa Kidawy-Błońskiej o Kaczyńskim. Joanna Mucha tłumaczy

Po dwóch dniach od emisji programu Episkopat zabrał głos w tej sprawie. "W związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Informowałem o tym w kwartalniku "Więź" (Jesień 2019, 3 [677]). Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów" - podkreślił w komunikacie rzecznik ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

dg9kcl2

I dodał: "należy wyrazić ubolewanie, że abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd". "Informuję, że abp Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dg9kcl2

Podziel się opinią

Share

dg9kcl2

dg9kcl2
Więcej tematów