Kontrole w polskich więzieniach i komisariatach
Sześcioosobowa grupa ekspertów z Europejskiego Komitetu Zapobiegania Torturom rozpoczęła kontrole w polskich więzieniach i komisariatach od wizytacji aresztu na warszawskim Mokotowie - poinformowała rzeczniczka prasowa Centralnego Zarządu Służby Więziennej Luiza Sałapa. Eksperci będą przebywać w Polsce do 19 października.
Eksperci w ciągu najbliższego tygodnia skontrolują zakład karny w Wołowie w okręgu wrocławskim i trzeci - wskazany przez nich. Prawdopodobnie kontrolowane będą dwa komisariaty policji: w Warszawie i we Wrocławiu.
Okresowa wizytacja Komitetu w Polsce odbywa się w oparciu o postanowienia Europejskiej Konwencji o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu lub karaniu, z 1987 roku. Polska jest stroną konwencji od 1995 roku.
Podczas kontroli w Polsce w 2000 roku Europejski Komitet Zapobiegania Torturom wskazywał na przeludnienie w polskich więzieniach i zalecał zwiększenie do 4 m kw. powierzchni, przypadającej na jednego więźnia. Jednak w Polsce nadal przypada - jak powiedziała rzecznik - około 2,5-2,6 m kw na osobę.
Aby spełnić zalecenia Komitetu Polska musiałaby stworzyć 23 tys. nowych miejsc w zakładach karnych. Obecnie w Polsce w 156 więzieniach w Polsce przebywa około 80 tys. osób.
Po zakończeniu wizytacji w więzieniach i na komisariatach eksperci Komitetu mają 15 października spotkać się z ministrem sprawiedliwości.
Komitet przeprowadza okresowe kontrole w państwach, związanych Europejską Konwencją o zapobieganiu torturom. Eksperci odwiedzają m.in. zakłady karne, ośrodki dla nieletnich przestępców, szpitale psychiatryczne i komisariaty policji, po wizytacjach opracowują raporty. Stały sekretariat Europejskiego Komitetu Zapobiegania Torturom znajduje się w siedzibie Rady Europy w Strasburgu.