Kontrole spółdzielni mieszkaniowych. Mogą posypać się mandaty
Spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce rozpoczęły kontrole dotyczące temperatury w mieszkaniach. Lokatorzy mogą otrzymać mandaty za zbyt niską temperaturę. Radca prawny Jarosław Pucek wyjaśnia, czy takie działania są zgodne z prawem.
04.12.2024 02:11
Spółdzielnie mieszkaniowe w całej Polsce rozpoczęły kontrole, które mogą zakończyć się mandatami dla lokatorów. Powodem jest temperatura w mieszkaniach, która nie może być zbyt niska. Lokatorzy, którzy zakręcają kaloryfery, mogą otrzymać mandat nawet do 500 zł.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, w pomieszczeniach mieszkalnych powinno być 20 stopni, a w łazience 24. Jednak spółdzielnie mogą wprowadzać własne limity, często ustalając minimalną temperaturę na poziomie 16 stopni. Lokatorzy, którzy obniżają temperaturę, są postrzegani jako "złodzieje ciepła", ponieważ ich działania mogą zwiększać koszty ogrzewania dla sąsiadów.
Problem ubóstwa energetycznego
Radca prawny Jarosław Pucek, były szef poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w rozmowie z "Faktem" tłumaczy, że problem ten jest związany z ubóstwem energetycznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Mówiąc wprost — są osoby, których nie stać na utrzymywanie ciepła w swoim mieszkaniu ze względu na rosnące koszty. To prowadzi do radykalnych oszczędności np. zakręcenia grzejników na tzw. 'zero'. W przypadku budynków wielorodzinnych powoduje to, że mieszkańcy lokali sąsiednich de facto ogrzewają mieszkanie sąsiadów. I jest to realny problem, bowiem w ten sposób koszty ogrzewania mieszkań sąsiednich rosną, jednocześnie brak ogrzewania części mieszkań powoduje też powolną, ale jednak degradację całego budynku - mówi radca prawny.
Pucek dodaje, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe starają się walczyć z tym zjawiskiem. - Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki, czyli przepisów, na podstawie których projektuje się mieszkania, zakładana temperatura w mieszkaniu nie powinna spaść poniżej 20 st. C. Odstępstwo od tych norm w budynkach wielorodzinnych powoduje zwiększone koszty utrzymania budynku przez pozostałych lokatorów, czy właścicieli. Dlatego spółdzielnie, czy wspólnoty mieszkaniowe wprowadzają do regulaminów utrzymania lokali, czy budynków specjalne dopłaty przy rozliczeniu mediów w przypadku stwierdzenia takiego przypadku, lub wprost — stosują kary w formie "mandatu" - tłumaczy radca prawny.
Sądy orzekały już ws. ciepła w mieszkaniach
Specjalista wskazuje, że temat ten był już przedmiotem orzeczeń sądów powszechnych. Sądy potwierdzały, że możliwe jest ukaranie lokatora, który nadmiernie oszczędza, podobnie jak możliwe są różnego rodzaju formy "wyrównania" rachunków przy rozliczaniu mediów.
- Osobną podstawą jest art. 13 ustawy o własności lokali (dotyczy to zatem wspólnot mieszkaniowych), który stanowi, iż właściciel jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie. Obowiązek ten, jak stwierdzały sądy w kilku orzeczeniach, obejmuje również dbanie o należyte utrzymywanie temperatury w lokalu - podsumowuje Jarosław Pucek.
Źródło: Fakt