Kontrole na polskiej granicy. Jest nowa decyzja
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją. Celem ma być przeciwdziałanie nielegalnej migracji.
02.11.2023 | aktual.: 02.11.2023 11:18
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński, zdecydował o przedłużeniu kontroli na granicy ze Słowacją do 22 listopada, co oznacza wydłużenie o kolejne 20 dni. Informacja ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw jako rozporządzenie szefa MSWiA.
Kontrole na granicy ze Słowacją zostały wprowadzone tymczasowo przez ministra Kamińskiego. Pierwszy okres kontroli, który kończy się w czwartek, trwał 10 dni od 4 października. Następnie, kontrolę przedłużono o 20 dni, do 2 listopada.
Nowe rozporządzenie MSWiA
Nowe rozporządzenie wprowadza kolejny okres kontroli, który rozpocznie się w piątek 3 listopada i potrwa do środy 22 listopada. Rozporządzenie precyzuje również zasady przekraczania jednego z przejść pieszych - Zwardoń - Myto.
Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Każda osoba wjeżdżająca do Polski musi okazać dowód lub paszport.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z rozporządzeniem, granicę można przekraczać przez osiem przejść drogowych, trzy kolejowe oraz jedenaście pieszych. Przekraczanie granicy w innych miejscach, takich jak górskie szlaki w Tatrach, jest zabronione. Wcześniej wprowadzono zapis, który pozwala Komendantowi Głównemu Straży Granicznej na wyrażenie zgody na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w miejscach innych niż określone w rozporządzeniu, ale tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
Przejścia graniczne, przez które można przekraczać granicę, to drogowe przejścia Barwinek i Radoszyce (woj. podkarpackie), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Jurgów i Chyżne (woj. małopolskie) oraz Korbielów i Zwardoń (woj śląskie). Kolejowe przejścia graniczne ze Słowacją to Łupków (Podkarpackie), Muszyna (Małopolskie) i Zwardoń (Śląskie).
Jest również 11 pieszych przejść granicznych, które są otwarte, ale przeznaczone są one wyłącznie dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci. Są to przejścia: Ożenna (Podkarpackie), Konieczna, Leluchów, Niedzica, Łysa Polana, Chochołów i Winiarczykówka (Małopolskie), Ujsoły, Bór, Zwardoń i Jaworzynka (Śląskie).
W Leluchowie, ta grupa osób może przekraczać granicę samochodami - w ruchu osobowym i towarowym.
Kontrole na granicy
Kontrola graniczna ze Słowacją została wprowadzona 4 października w trybie pilnym na podstawie kodeksu granicznego Schengen. Po pierwszych dziesięciu dniach, na jakie została wprowadzona, można ją odnawiać na kolejne, nie dłuższe niż 20-dniowe okresy. W trybie pilnym maksymalny całkowity okres przywrócenia kontroli może wynosić dwa miesiące - do 3 grudnia.
W tzw. trybie normalnym o wprowadzeniu kontroli Komisja Europejska musi zostać poinformowana z czterotygodniowym wyprzedzeniem. Przy poprzednim przedłużeniu kontroli o 20 dni - 13 października minister informował, że Komisja Europejska została już powiadomiona.
Polska wcześniej sześciokrotnie wprowadzała kontrole na granicach wewnętrznych.
Rozporządzenie MSWiA z 30 października ukazało się w Dzienniku Ustaw 31 października i weszło w życie dzień później.