Trwa ładowanie...
10-06-2014 17:15

Kontrola starostwa wykazała, że rodzina zastępcza z Łęczycy była nadzorowana

Kontrola, przeprowadzona przez łęczyckie starostwo w tamtejszym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, wykazała, że instytucja ta nadzorowała i monitorowała rodzinę zastępczą podejrzaną o znęcanie się nad pięciorgiem podopiecznych i ich wykorzystywanie seksualne.

Kontrola starostwa wykazała, że rodzina zastępcza z Łęczycy była nadzorowanaŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Nieśpiałowski
d3fmyhy
d3fmyhy

Pracownicy PCPR twierdzą, że przez dłuższy czas nie zauważyli, iż dzieciom dzieje się krzywda.

Bulwersującej opinię publiczną sprawie rodziny zastępczej z Łęczycy, w której dzieci były bite i wykorzystywane seksualnie, poświęcona była sesja Rady Powiatu Łęczyckiego. Przedstawiono na niej wyniki kontroli w PCPR, przeprowadzonej przez starostwo; sytuację relacjonowali także pracownicy Centrum.

Według władz powiatu kontrola starostwa wykazała, że PCPR nadzorowało tę rodzinę i otaczało ją szczególnym zainteresowaniem z uwagi na niepokojące sygnały, które płynęły ze strony kuratorów sądowych. Pojawiały się bowiem informacje, że rodzice zastępczy krzyczą na dzieci i zdarza się, że je biją.

Jak przyznała wicestarosta Krystyna Pawlak, kontrola wykazała, że odbyły się dziesiątki wizyt w domu i wywiadów z wychowawcami w placówkach oświatowych. Stwierdzono ponad 30 kontaktów pedagoga i psychologa zatrudnionego w PCPR. Władze powiatu oceniają, że Centrum monitorowało sytuację w tej rodzinie.

d3fmyhy

Pracownicy Centrum mówili podczas sesji, że przez dłuższy czas nie zauważyli, iż dzieciom dzieje się krzywda. - Żadne dziecko, rozmawiając ze mną na osobności, nie potwierdziło, że coś jest w domu nie tak - mówiła jedna z pracownic. Przełom nastąpił dopiero na początku tego roku, kiedy jedna z pracownic podczas wizyty zauważyła oznaki przemocy domowej. Jak mówiła, dzieci były zastraszone i nie mogła z nimi swobodnie porozmawiać na osobności.

Mimo sprzeciwu matki zastępczej, opisała wówczas zmiany na ciele wychowanka i poinformowała dzieci, że jeśli będą chciały szczerze porozmawiać to żeby udały się do pedagoga szkolnego. W marcu dzieci w końcu zdecydowały się opowiedzieć mu o swoim dramacie. PCPR złożyło doniesienie do prokuratury, a dzieci natychmiast zostały zabrane i umieszczone w innej rodzinie zastępczej, pełniącej rolę pogotowia opiekuńczego.

W miniony piątek starosta łęczycki zawiesił w obowiązkach kierowniczkę PCPR w związku z toczącym się prokuratorskim postępowaniem ws. niedopełnienia obowiązku nadzoru nad tą rodziną zastępczą. Według zawieszonej szefowej Centrum Iwony Zielińskiej instytucja ta zrobiła wszystko, co mogło w tej sprawie zrobić. Podkreśliła, że rodzina była monitorowana systematycznie poprzez kontakt z nią i informacje ze szkół; żadna z tych informacji - jak utrzymuje - nie była negatywna.

Obecna na sesji podsekretarz stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn przypomniała, że w sejmie jest już poselski projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej; powstał on we współpracy m.in. z MPiPS. Jak przyznała, ministerstwo chce zmienić kwestię dodatkowych badań psychologicznych kandydatów na rodziny zastępcze, które obecnie są fakultatywne. - Chcemy, żeby w tym prawie dodatkowo znalazła się obligatoryjność w tym zakresie i wszyscy, którzy będą chcieli być rodzinami zastępczymi bądź też prowadzić rodzinne domy dziecka, muszą odbyć takie badania psychologiczne. Ważność takiego badania będzie wynosiła dwa lata - mówiła Seredyn. Jej zdaniem, zmiany te mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

d3fmyhy

Zapowiedziała, że minister pracy i polityki społecznej przygotuje zbiorową opinię w sprawie nadzoru nad rodziną zastępczą z Łęczycy; jej podstawą ma być protokół z kontroli, którą przeprowadził wydział polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

Śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków w zakresie sprawowania nadzoru nad rodziną zastępczą przez PCPR w Łęczycy prowadzi prokuratura w Łowiczu.

Tworzący rodzinę zastępczą: 59-letni mężczyzna, jego o pięć lat młodsza żona oraz ich 20-letnia córka są podejrzani o znęcanie się nad pięciorgiem podopiecznych w wieku 8-13 lat; mężczyźnie i jego córce zarzucono także wykorzystywanie seksualne dzieci. Wszyscy zostali aresztowani.

d3fmyhy

Jak ustaliła prokuratura, do znęcania się nad dziećmi i ich wykorzystywania seksualnego dochodziło od października 2012 do marca 2014 r. Zdaniem śledczych, w związku z tak długim okresem trwania przemocy, konieczne jest zbadanie, jak działał nadzór nad tą rodziną. Ustalono, że dzieci swój dramat trzymały w tajemnicy, bo bały się kar i gróźb, że trafią do domu dziecka. Przyznały, że pracownikom PCPR mówiły nieprawdę, bo były zastraszone.

d3fmyhy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fmyhy
Więcej tematów