PolskaKontrola jakości paliw zostanie zaostrzona

Kontrola jakości paliw zostanie zaostrzona

W przyszłym tygodniu do laski marszałkowskiej trafi rządowy projekt nowej ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Przewiduje on wprowadzenie od 1 stycznia 2007 r. znacznie
ostrzejszych i rozleglejszych kontroli u przedsiębiorców
zajmujących się obrotem paliwami - pisze "Gazeta Prawna".

Kontrole jakości paliw przeprowadzane przez Inspekcję Handlową nie nastrajają optymistycznie - nawet do 25% badanych paliw okazywało się niewłaściwej jakości. Co roku ujawniane są nowe czarne rekordy - przykładowo, próbka benzyny pobrana w ubiegłym roku w województwie podlaskim zawierała 5% benzyny i 95% wody.

Pola benzynie nie ustępuje olej napędowy - w jednej z próbek zawartość siarki wyniosła 4337 mg/kg, podczas gdy dopuszczalna wielkość to 50 mg/kg.

Co gorsza - podkreśla dziennik - pojawia się swoista paliwowa recydywa - część stacji paliw przyłapanych na sprzedaży chrzczonego paliwa, nie zaprzestaje tego procederu. Problem w tym, że system kontroli przewidziany w obowiązującej ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych jest dziurawy. Nowa ustawa ma to zmienić.

Projektowane zmiany w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oceniam pozytywnie - uważam, że dają szansę na uszczelnienie systemu kontroli - mówi dyrektor Biura Kontroli i Bezpieczeństwa Produktów Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej Eugeniusz Cyra.

Zgodnie z projektem inspekcja będzie mogła kontrolować paliwo przechowywane u producentów, a także u przedsiębiorców magazynujących paliwa. Kontrole będą mogły być przeprowadzane u wszystkich podmiotów, które produkują, magazynują lub sprzedają paliwa, a nie tylko u tych, na których wpływały skargi lub, u których wcześniej wykryto nieprawidłowości. Szerszy będzie również katalog paliw podlegających badaniu. Możliwe będzie kontrolowanie nie tylko benzyny i oleju napędowego, ale również gazu skroplonego (LPG) i sprężonego gazu ziemnego - wylicza "Gazeta Prawna". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
ustawakontrolaprojekt

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)