Polska"Konstytucja 3 Maja pozwala Polsce i Litwie zrozumieć się nawzajem"

"Konstytucja 3 Maja pozwala Polsce i Litwie zrozumieć się nawzajem"

Odczytywana na nowo Konstytucja 3 Maja pomaga
dzisiaj obu narodom oddalić się od rutynowych stereotypów
pojmowania historii, pomaga lepiej zrozumieć się nawzajem,
odnaleźć przeszłe, teraźniejsze i przyszłe wspólne wartości -
mówił w litewskim Sejmie prezydent Valdas Adamkus.

"Konstytucja 3 Maja pozwala Polsce i Litwie zrozumieć się nawzajem"
Źródło zdjęć: © AFP

Konstytucja 3 Maja - mówił Adamkus - przypomina całemu światu i nam samym o wkładzie Polski i Litwy do postępowej myśli europejskiej. Poinformował, że litewski Sejmas rozważa propozycję wpisania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na listę świąt narodowych.

Adamkus podkreślił, że dla Polaków i Litwinów Konstytucja 3 Maja ważna jest przede wszystkim jako świadectwo, że społeczeństwa obu państw pod koniec XVIII w. zaczęły pojmować się jako naród obywatelski, jako nowoczesną wspólnotę.

Konstytucja 3 Maja, oparta na idei przemian, świadczyła o chęci naszych przodków do utrwalenia powszechnych zasad wspólnoty politycznej - ocenił litewski prezydent.

To właśnie na wartościach zawartych w Konstytucji 3 Maja - mówił Adamkus - opierały się później oba narody, dążąc do wyzwolenia z ucisku carskiej Rosji. Opierały się na niej oba narody, w których każde kolejne pokolenie wyrażało swą tęsknotę za wolnością i prawdą - nowym powstaniem - powiedział.

Adamkus podkreślił, że nieprzypadkowo w Berlinie podczas obchodów 50. rocznicy Traktatów Rzymskich, Konstytucja 3 Maja wspomniana została jako "jedno z pierwszych źródeł idei Unii Europejskiej".

Nie umniejszajmy tego. Zwłaszcza w takich momentach, kiedy nasze państwa postrzegane są czasami jako część Europy o słabych tradycjach demokratycznych. Konstytucja 3 Maja przypomina, że idee państwa prawa i wspólnoty narodu właśnie w tym regionie zostały wypowiedziane najwcześniej - powiedział Adamkus.

Pamiętając o dokonaniach naszych przodków szerzmy i pielęgnujmy idee demokratyczne i brońmy wolności obywatelskich, które już onegdaj stanowiły (dla nas) najwyższą wartość. Chrońmy te wartości szanując naszą przeszłość, a jednocześnie pamiętając, że wierność ideom pierwszej pisanej konstytucji w Europie oznacza dziś wspólną odpowiedzialność za przyszłość zjednoczonej i silnej Europy - wzywał Adamkus.

Pozostańmy godnymi twórcami tej przyszłości - zakończył prezydent Litwy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)