Konkurs na Słowo Roku. Podano wyniki
"Koalicja" została Słowem Roku 2024, z kolei w głosowaniu internautów zwyciężyła "sztuczna inteligencja". Konkurs jest organizowany przez Uniwersytet Warszawski po raz czternasty.
Decyzją kapituły słowem 2024 r. została "koalicja". Na drugim miejscu znalazła się "komisja", a trzecie miejsce zajęło słowo "zetki".
Sekretarz kapituły prof. Marek Łaziński zaznaczył, że "to nie jest nic dziwnego, bo słowo 'koalicja' występowało w mediach znacznie częściej w roku ostatnim niż w latach poprzednich". Ocenił, że "jest wygodne do komentowania, bo w zależności do tego, co do niego dodamy, to inaczej na nie patrzymy".
- Słowem roku jest jednak "koalicja" bez dodanych do niego dat - podkreślił. Badacz przypomniał także, że "koalicja" jest z nami od dawna, od XVI wieku, i nie zmienia istotnie znaczenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Subwencja PiS. "Myślę, że Domański nie podejmie decyzji o wypłacie"
Na drugim miejscu plebiscytu także znalazło się słowo związane z życiem politycznym - "komisja". Prof. Łaziński wyjaśnił, że mowa o "komisjach śledczych, bo o nich było najgłośniej". Trzecie miejsce zajęło słowo niezwiązane z polityką - "zetki". - Chodzi o pokolenie, które jest z nami od dawna, a które dorosło. I dlatego, że dorosło, często o nim w prasie piszemy - wyjaśnił. Kolejne miejsca zajęły takie słowa, jak "powódź", "rozliczenia", "babciowe" czy "azyl".
Słowo roku wybrała ogólnopolska kapituła językoznawców i dziennikarzy pod patronatem Rady Języka Polskiego: prof. Andrzej Blikle, prof. Jerzy Bralczyk, red. Bartek Chaciński, prof. Katarzyna Kłosińska, prof. Ewa Kołodziejek, red. Teresa Kruszona, red. Agnieszka Kunikowska, prof. Marek Łaziński, prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Podracki, prof. Renata Przybylska, prof. Michał Rusinek, prof. Barbara Sobczak, red. Małgorzata Tułowiecka.
"Sztuczna inteligencja" wyborem internautów
Z kolei w plebiscycie internautów zwyciężyła "sztuczna inteligencja". Drugie miejsce zajęło słowo "babciowe", trzecie zaś - "powódź". Studenckim słowem roku została "stołówka".
Tegoroczna edycja konkursu jest 14. odsłoną plebiscytu organizowanego przez Instytut Języka Polskiego UW. Co roku wybierane są słowa, które najlepiej odzwierciedlają ważne tematy i wydarzenia minionych 12 miesięcy.
W ubiegłym roku w głosowaniu internautów zwyciężyły "wybory", natomiast kapituła językoznawców wybrała wyrażenie "sztuczna inteligencja". Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została "wojna", słowem roku 2021 - "szczepienie", a 2020 - "koronawirus".
Przeczytaj również: