"Wybory", "inflacja" "czy "patodeweloperka"? Poznaliśmy Słowo Roku 2023
Poznaliśmy Słowo Roku 2023. W głosowaniu internatów zwyciężył wyraz "wybory". Kapituła zdecydowała jednak inaczej. Konkurs został zorganizowany przez Uniwersytet Warszawski po raz trzynasty.
04.01.2024 12:37
Ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego zdecydowała, że najpopularniejszym słowem roku powinna zostać "sztuczna inteligencja". Na drugim miejscu uplasowały się "wybory". Trzecią pozycję ex aequo zajęły słowa "inflacja" oraz "posłanka".
Opinia kapituły nie zbiegła się z głosowaniem internetowym. W cyfrowym plebiscycie głos można było oddać do 31 grudnia 2023 r. Wśród kandydatów znalazły się słowa takie jak "kraken", "granatnik", "wybory", "patodeweloperka", "inflacja" i inne. Ostatecznie tytuł internetowego Słowa Roku 2023 przypadł "wyborom". Na drugim miejscu znalazła się "sztuczna inteligencja", na trzecim "inflacja".
Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została "wojna", słowem roku 2021 – "szczepienie", a 2020 – "koronawirus".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słowo Roku 2023 - "sztuczna inteligencja". Eksperci komentują
Prof. Marian Bugajski zaznaczył, że "sztuczna inteligencja to zjawisko, które biegnie przez świat, media i z którym już się pomału oswajamy". "I zaczynamy się zastanawiać, co dalej" - dodał. "To jest o tyle ważne, o ile tkwi w nas. A tkwi, bo jesteśmy zaniepokojeni, myślimy, co będzie. A może właśnie to, że sztuczna inteligencja jest na pierwszym miejscu, to jej zasługa? Ze ona sama umieściła się na tym miejscu? Trudno powiedzieć" - powiedział badacz.
"W języku polskim ten termin budzi bogatsze skojarzenia niż w angielskim, ponieważ sama inteligencja to po polsku nie tylko zdolność myślenia, lecz i grupa ludzka (...). To osobowe znaczenie inteligencji zanika, dziś najważniejsza jest sztuczna inteligencja. O tym, że zasłużenie została słowem roku 2023, świadczy wykres frekwencji w mediach z ostatnich pięciu lat (za frazeo.pl) - napisał prof. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego na stronie internetowej plebiscytu.