Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane. Internauci wskazali zwycięzcę
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku został rozstrzygnięty. Decyzją internautów zwycięskim zostało słowo "rel". Które z kandydujących fraz znalazły się na kolejnych miejscach podium? Jakie jest ich znaczenie?
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku w 2023 roku został zorganizowany po raz ósmy. W czwartek 7 grudnia jego organizator - Wydawnictwo Naukowe PWN - ogłosił, że znany jest zwycięzca głosowania. Kapituła konkursu przyznała również Nagrodę Jury.
Młodzieżowe Słowo Roku. Co oznacza "rel"?
Jak pointowało wydawnictwo PWN, zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 zostało słówko "rel". Internauci zagłosowali na nie 19 tysięcy razy. Co oznacza tegoroczne słowo roku?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Energetyki tylko dla dorosłych? Polacy zabierają głos
Jak wyjaśniła Przewodnicząca Jury Anna Wileczek, "rel jest wyrażeniem aprobaty dla tego, co mówił przedmówca. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży". Jednocześnie Młodzieżowe Słowo Roku 2023 ma niemal wszystkie cechy językowego hitu. "Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable "możliwy do powiązania z czymś", jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu - jest bardzo popularne wśród młodzieży" - dodała.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Młodzieżowe Słowo Roku PWN. Te wyrażenia znalazły się na podium
Podium tegorocznego plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku obok "rel" uzupełniły słówka "sigma" i "oporowo". Pierwsze z nich oznacza osobę niezależną, pewną siebie, odnoszącą sukcesy i podziwianą. "Oporowo" używane jest natomiast w formie synonimu dla wyrażeń "do oporu" oraz "w opór".
Poza głosowaniem internautów, oceny słów kandydujących o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2023 dokonało jury plebiscytu. Spośród finałowej dwudziestki wyłoniono jedno, które otrzymało Nagrodę Jury. W tym roku wyróżnienie przyznano frazie "oddaje", które oznacza, że "coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)" - wyjaśnia PWN.