Trwa ładowanie...

Koniec walk w centrum handlowym w Kenii

Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta oświadczył, że oblężenie centrum handlowego Westgate w Nairobi, opanowanego przez islamistów w sobotę, zakończyło się. Ogłosił trzydniową żałobę po zdarzeniach, w których zginęło kilkadziesiąt osób.

Koniec walk w centrum handlowym w KeniiŹródło: AFP, fot: Carl de Souza
d16xufr
d16xufr

Według prezydenta, w następstwie ataku grupy terrorystów na mall w Nairobi poszkodowanych zostało 240 osób, przy czym zginęło co najmniej 67 osób, w tym 61 cywilów i sześciu funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Zabitych zostało pięciu napastników, a 11 aresztowano - powiedział Kenyatta.

Prezydent Kenii zaznaczył, że to wstępny bilans. Poinformował, że trzy kondygnacje centrum zawaliły się, a pod gruzami, jak powiedział, "jest wiele ciał".

- Ogłaszam trzydniową żałobę narodową począwszy od środy - oświadczył prezydent.

Przyznał, że władze Kenii nie mogą na razie potwierdzić informacji służb wywiadowczych, sugerujących, że w ataku uczestniczyła Brytyjka i dwóch czy trzech obywateli USA. - Nie możemy obecnie potwierdzić szczegółów, lecz nasi eksperci pracują nad ustaleniem narodowości terrorystów - dodał.

d16xufr

Do ataku na centrum handlowe Westgate w stolicy Kenii przyznała się radykalna milicja somalijska Al-Szabab.

Napastnicy domagali się od władz Kenii wycofania kenijskich wojsk z Somalii, gdzie od roku walczą one przeciw islamskim rebeliantom. Dżihadyści zaatakowali centrum w sobotę. Od tego czasu już kilkakrotnie władze Kenii informowały o zakończeniu walki z napastnikami; informacje te okazywały się jednak przedwczesne.

d16xufr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16xufr
Więcej tematów