Trwa ładowanie...

Koniec trwającej 26 lat krwawej wojny

Według źródeł w armii lankijskiej, na linii frontu na północy Sri Lanki znaleziono ciało głównego lidera Tamilskich Tygrysów Vellupillaia Prabhakarana. Wcześniej agencja AFP podała, że ugrupowanie Tamilskich Tygrysów uznało swą porażkę na froncie, ogłaszając "gorzki koniec" wojny oraz wstrzymanie ognia. Wojna domowa na Sri Lance toczyła się od 26 lat.
Share
Koniec trwającej 26 lat krwawej wojny
Źródło: AFP, Fot: Lakruwan Wanniarachchi
d3vp7x5

Informacji o odnalezieniu ciała Vellupillaia Prabhakarana nie potwierdziły oficjalne koła wojskowe w Kolombo. Zaprzeczył jej natomiast rzecznik armii Udaya Nanayakkara. Według cytowanych nieoficjalnych źródeł, nadal weryfikowana jest tożsamość nieżyjącego.

Nanayakkara informował wcześniej, iż co najmniej 70 wysokiej rangi Tamilskich Tygrysów zginęło podczas prób ucieczki z okrążonego przez wojska rządowe terytorium.

Armia Sri Lanki, prowadząca ofensywę przeciwko Tamilskim Tygrysom na północy wyspy, informowała w sobotę o zajęciu - po raz pierwszy od 1983 roku - całej linii wybrzeża na północy i tym samym odcięciu rebelianckich szlaków dostaw i ucieczki. Kontrolowane przez Tygrysów terytorium stopniało do około kilometra kwadratowego dżungli.

d3vp7x5

Według agencji AFP, ugrupowanie Tamilskich Tygrysów uznało swą porażkę na froncie, ogłaszając "gorzki koniec" wojny oraz wstrzymanie ognia. Takie stanowisko przedstawił na tamilskiej stronie internetowej lider Tygrysów ds. stosunków międzynarodowych Selvarajah Pathmanathan. - Pozostał nam tylko jeden wybór: pozbawić władze pretekstu zabijania naszych ludzi. Zadecydowaliśmy więc o przerwaniu ognia - napisał.

Rząd w Kolombo szacował w sobotę, iż w otoczonej enklawie broni się 1200-1500 Tamilskich Tygrysów.

Velupillai Prabhakaran oraz jego współpracownicy wielokrotnie zapowiadali, iż nie pozwolą na schwytanie ich żywcem przez armię. Zapowiadali masowe zamachy samobójcze, których celem mieliby być żołnierze, prowadzący ofensywę przeciwko Tamilom.

Prabhakaran jako osiemnastolatek w 1972 r. utworzył organizację pod nazwą Nowe Tamilskie Tygrysy - przyjęła ona obecną nazwę Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (LTTE) w 1976 roku. Sam lider LTTE jest oskarżany o 51 aktów przemocy i ścigany za terroryzm m.in. przez Interpol.

d3vp7x5

Podziel się opinią

Share
d3vp7x5
d3vp7x5
Więcej tematów