Trwa ładowanie...
d448x78

Koniec stanu wojennego na Ukrainie. Wygasł po 30 dniach

Od środy na Ukrainie nie obowiązuje już stan wojenny. Po 30 dniach od uchwalenia prawa, ukraiński prezydent Petro Poroszenko zdecydował się nie przedłużać jego działania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (East News, Fot: Presidential Press Service/Associated Press)
d448x78

Stan wojenny obowiązywał w 10 przygranicznych obwodach na Ukrainie. Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Radę Najwyższą i podpisaną przez prezydenta, wprowadzone restrykcje automatycznie wygasły o 14 czasu ukraińskiego.

Ogłaszając swoją decyzję Poroszenko poprosił lokalne władze o raporty dotyczące działań podjętych w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w ciągu ostatniego miesiąca. Na Twitterze Poroszenko podkreślił, że wbrew obawom stan wojenny nie wpłynął na swobody obywatelskie.

"Stan wojenny prawie w żaden sposób nie wpłynął na codzienne życie cywilów. Zgodnie z obietnicą, nie doprowadziło to do ograniczenia praw i wolności i nie miało negatywnego wpływu na gospodarkę" - napisał prezydent.

Stan wojenny wprowadzono 25 listopada po rosyjskim ataku na jednostki ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej łączącej Morze Azowskie i Morze Czarne. Od miesięcy Rosja prowadzi nieoficjalną blokadę Morza Azowskiego. Oficjalnym powodem ogłoszenia restrykcji było podejrzenie nadchodzącej inwazji ze strony Rosji. Moskwa faktycznie wzmocniła swoje siły w regionach przygranicznych oraz na Krymie, jednak mimo wielu plotek i pogłosek rozpowszechnianych po obu stronach, nowej ofensywy nie było.

Przeczytaj również: Wojna tuż za rogiem? Co kryje się za pogłoskami o inwazji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d448x78

Podziel się opinią

Share

d448x78

d448x78
Więcej tematów