Trwa ładowanie...

Koniec odwiertów na Alasce? Głos z Białego Domu

Wydobycie ropy na terenie rezerwatu przyrody na Alasce budzi olbrzymie kontrowersje. Obrońcy środowiska od wielu lat ostrzegają o zagrożeniach z nim związanych i apelują o wstrzymanie prac w tym rejonie. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce na Alasce dojdzie do zmiany.

Share
Koniec odwiertów na Alasce? Jest deklaracja Bidena
Koniec odwiertów na Alasce? Jest deklaracja BidenaŹródło: EASTNEWS, Fot: MANDEL NGAN
d2fbuu2

Zgodnie z doniesieniami portalu Politico, prezydent USA Joe Biden chce zawiesić dzierżawę obszarów federalnych pod działalność wydobywczą ropy i gazu w Arktycznym Narodowym Rezerwacie Przyrody na Alasce (ANWR).

Tym samym cofnąłby decyzję swojego poprzednika, Donalda Trumpa.

d2fbuu2

Plany Bidena potwierdził we wtorek wysoki urzędnik administracji Stanów Zjednoczonych.

Zwrot w stronę ekologii

Jak zauważa CNN, nowa administracja USA rewiduje politykę klimatyczną Donalda Trumpa.

Zobacz też: Szymon Hołownia ocenił Przemysława Czarnka. Nie zostawił suchej nitki na ministrze edukacji

"W pierwszym dniu urzędowania Biden anulował rurociąg Keystone XL, a w lutym Stany Zjednoczone oficjalnie przyłączyły się ponownie do przełomowego międzynarodowego porozumienia w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia, znanego jako Porozumienie Paryskie. Trump wycofał z niego Stany Zjednoczone w 2020 roku" - pisze CNN.

d2fbuu2

Bardzo możliwe, że zawieszenie dzierżawy obszarów federalnych pod działalność wydobywczą ropy i gazu w rezerwacie na Alasce będzie konsekwencją wydanego na początku roku rozporządzenia wykonawczego. Nakazywało ono sekretarzowi spraw wewnętrznych USA wprowadzenie tymczasowego moratorium na obszarach federalnych pod działalność wydobywczą ropy i gazu ziemnego w Arktyce. Miałoby ono zostać utrzymane do momentu przeprowadzenia stosownych badań.

Walka o wpływy

Obserwatorzy komentują, że decyzja Bidena może przyczynić się do odnowienia politycznej walki o ten region. Na Alasce znajdują się bowiem bogate rezerwy ropy naftowej, które przyciągają niemal cały świat biznesu.

Z drugiej strony, terytorium jest uważana za święte przez rdzenną społeczność Gwich'in. Mieszkają tam też niedźwiedzie polarne, karibu, sowy śnieżne i inne dzikie zwierzęta i ptaki migrujące z sześciu kontynentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fbuu2

Podziel się opinią

Share
d2fbuu2
d2fbuu2
Więcej tematów