Trwa ładowanie...

Koniec maseczek, ogródki piwne otwarte. Wielkie luzowanie obostrzeń. Ale rząd stawia warunki

Sobota, 15 maja to wielki dzień w kalendarium pandemii koronawirusa w Polsce. O północy wejdzie w życie wielkie luzowanie obostrzeń. Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu, otwierają się ogródki piwne i kawiarniane.

Share
Luzowanie obostrzeń 15 maja Ogródki piwne otwarte
Luzowanie obostrzeń 15 maja Ogródki piwne otwarteŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Michałowski
drnl6ql

Od soboty 15 maja przestają obowiązywać jedne z najbardziej uciążliwych, choć koniecznych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa i przypadkami COVID -19 w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister Adam Niedzielski zapowiedzieli zdejmowanie obostrzeń już 28 kwietnia podczas konferencji prasowej.

Luzowanie restrykcji w maju 2021

Sobotnie luzowanie obostrzeń obejmuje pierwszy tak duży pakiet zmian w tym roku. Rząd odmrażanie gospodarki i życia społecznego podzielić na tury, aby w przypadku wzrostu zakażeń, łatwiej było zlokalizować przyczynę. Dlatego np. osobno ściągane są restrykcje z hoteli, restauracji czy basenów. Przypomnijmy, że na początek, od 4 maja rząd zezwolił na powrót do szkół najmłodszych dzieci. Tydzień później otwarte zostały hotele, jednak bez gastronomii i przy obłożeniu 50 proc. miejsc. Teraz czas na maseczki i restauracje.

drnl6ql

Koniec maseczek od 15 maja

Największa zmiana, która wchodzi w życie w sobotę 15 maja, to koniec obowiązku zakrywania ust i nosa na otwartym powietrzu. Oznacza to, że nie będzie już konieczności noszenia maseczki na ulicy. Wciąż jednak konieczne jest utrzymywanie 1,5-metrowego dystansu społecznego. Nadal też będzie obowiązek noszenia maseczki we wszystkich w obiektach zamkniętych. Czyli, aby zrobić zakupy w sklepie, maseczkę trzeba będzie przed wejściem założyć. To samo tyczy się m.in. komunikacji zbiorowej.

Otwarcie restauracji 15 maja. Ruszają ogródki piwne

To zmiana, na którą czekała długie 7 miesięcy cała branża gastronomiczna. Od soboty 15 maja działalność mogą wznowić bary, restauracje i kawiarnie, ale tylko na zewnątrz. Dotychczas lokale mogły serwować jedynie dania na wynos. Teraz mogą otworzyć ogródki piwne i kawiarniane na świeżym powietrzu. Wciąż jednak będą działać w reżimie sanitarnym.

- Musi zostać zachowany dystans między stolikami, zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika - przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Wiele lokali zapowiedziało otwarcie już minutę po północy - Nie czekamy ani minuty dłużej - to hasło, które pojawiło się na profilach wielu lokali na Facebooku.

drnl6ql

- To ruszamy! Od 00.01 w nocy z piątku na sobotę. Dwa ogródki, kilkadziesiąt rodzajów piw butelkowych, klimat jedyny - jak zawsze. Czynne będzie do rana - zapowiada Rebel Garden Cafe w Parku Śląskim w Chorzowie.

- Gotowi? Odświeżeni? Naszykowani? Otwieramy! Pora przeszukać na nowo szafy, wyciągnąć zakurzone piątkowe kiecki i te jedną regularnie czyszczoną parę butów, bo już niebawem wszyscy spotkamy się na ogrodzie! - zapraszają z kolei Drzwi Zwane Koniem w Katowicach.

Luzowanie obostrzeń 15 maja. Inne zmiany

Transport zbiorowy

  • 100 proc. liczby miejsc siedzących lub
  • 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych)

Kina, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu

  • maks. 50-procentowe obłożenie

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

  • nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
  • nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
  • reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy

Sport

  • obiekty sportowe na świeżym powietrzu – maks. 25 proc. publiczności
  • zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi - limit 150 osób.

Kiedy następne luzowanie obostrzeń?

Duże zmiany czekają nas również 28 maja. Wówczas zostaną otwarte restauracje rónież wewnątrz przy zachowaniu reżimu sanitarnego i 50 proc. obłożenia. Ministerstwo Zdrowia zapowiada też powrót wesel, do 50 gości, co ważne, w limit nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione na Covid-19, czyli dwoma dawkami Pifizera, Moderny i AstryZeneki, lub jedną dawką Johnson&Johnson. 29 maja natomiast do szkół wrócą wszyscy uczniowie

Koronawirus. Ogródki otwarte. Dr Paweł Grzesiowski ostrzega przed "chmurą"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drnl6ql

Podziel się opinią

Share
drnl6ql
drnl6ql
Więcej tematów