Trwa ładowanie...

Koniec emerytur dla księży? Polacy mówią "nie"

Podwójna waloryzacja emerytur, trzynasta emerytura i inne świadczenia dla seniorów - na to mogą obecnie liczyć emerytowani księża w Polsce. Polacy niemal jednogłośnie wypowiedzieli się negatywnie o takich praktykach.

Share
Koniec emerytur dla księży? Polacy mówią "nie"
Źródło: Pixabay
d4ailfh

Emerytura dla księży w Polsce to wysokie świadczenia współfinansowane przez ZUS oraz Fundusz Kościelny.

Emerytury dla księży. Spore świadczenia i dodatki

Do tego dochodzą dodatki takie jak: trzynastka, wkrótce czternasta emerytura, a także 500+ dla niesamodzielnych seniorów.

Jak informuje "Super Express", księża w Polsce mogą oficjalnie liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych emerytury co miesiąc.

Zobacz wideo: Sławomir Nowak zatrzymany. Donald Tusk obrywa rykoszetem od wiceministra

Emerytury dla księży. Polacy mówią: Dość!

By zbadać opinię Polaków na temat emerytur dla księży, "SE" przeprowadził specjalną sondę wśród swoich czytelników. Odpowiedzi na pytanie o finansowanie świadczeń emerytalnych dla księży udzieliło blisko 50 tysięcy osób.

d4ailfh

Aż 92 proc. badanych jednoznacznie stwierdziło, że emerytury księży powinny być wypłacane ze składek własnych Kościoła, bez wsparcia państwa. Odmiennego zdania było 6 proc. czytelników. Pozostałe 2 proc. respondentów nie miało zdania w kwestii finansowania emerytur duchownych.

Emerytury dla księży. "Rozpasły" Fundusz Kościelny

Jak pisaliśmy wcześniej, na emeryturę księży składają się pieniądze z ZUS, a także z Funduszu Kościelnego, który zasilają pieniądze z budżetu państwa. Fundusz na przestrzeni lat gwałtownie się rozrósł. W 1990 roku było to 2,1 mln złotych dotacji państwa, a w 2017 roku blisko 160 milionów złotych.

Rekord dotacji padł w 2018 roku. Z budżetu państwa do Funduszu Kościelnego wpłynęło aż 176 milionów złotych. Większość pieniędzy z Funduszu przeznaczana jest właśnie na emerytury dla księży. Szacuje się, że w 2019 roku wydano na nie aż 153 miliony złotych.

Źródło: "Super Express"

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4ailfh

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ailfh
d4ailfh
Więcej tematów