ŚwiatKoniec chińsko-indyjskiego sporu o granicę?

Koniec chińsko-indyjskiego sporu o granicę?

Chiny i Indie podpiszą
ramowe porozumienie w sprawie dzielących oba kraje od 40 lat
sporów granicznych - zapowiedział w Delhi premier
Chin Wen Jiabao.

11.04.2005 10:55

Składający wizytę w Indiach chiński premier w poniedziałek przybył do Delhi, gdzie w toku rozmów z premierem Manmohanem Singhem i innymi przywódcami indyjskimi ma sfinalizować serię dwustronnych porozumień gospodarczych, a także szczegółowy plan rozwiązania kwestii granicznych.

Jak pisze agencja Reutera, eksperci z obu państw przygotowali już projekt 11-punktowego porozumienia ramowego, mającego określić zasady rozstrzygnięcia sporu, związanego z liczącą w sumie 3.500 kilometrów długości wspólną granicą. W 1962 roku była ona przedmiotem chińsko-indyjskiego konfliktu zbrojnego.

Dziennik "Hindu" informuje w poniedziałek, że Wen Jiabao przekazał Singhowi szczegółową mapę, na której strona chińska m.in. włączyła Sikkim w skład terytorium indyjskiego. Chiny nigdy oficjalnie nie uznały indyjskiej aneksji himalajskiego królestwa Sikkimu w 1975 roku. W poniedziałek nie ujawniono jednak żadnych szczegółów proponowanego przez Chiny przebiegu linii granicznej, przechodzącej głównie przez Himalaje.

Spór dotyczy granicy w Kaszmirze oraz w indyjskim stanie Arunaczal Pradesz. Chiny wysuwają roszczenia do 90 tys. km kw. indyjskiego stanu Arunaczal Pradesz, a Indie oskarżają Chiny o okupowanie 38 tys. km kw. ziem kaszmirskich. Indyjskie media sugerują, jak podaje AFP, że nowe porozumienie może zakładać uznanie indyjskiej kontroli w Arunaczal Pradesz i zatrzymanie przez Chiny części Kaszmiru, pozostającej dziś pod ich zarządem.

Większość obserwatorów jest jednak zdania, że ostateczne uregulowanie problemów granicznych pomiędzy Chinami a Indiami zajmie wiele lat.

Wen - stojący na czele 150-osobowej delegacji - zapowiedział w poniedziałek w Delhi poparcie dla Indii w kwestii wejścia tego kraju do grona stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rozszerzenie liczby stałych członków RB ONZ, z dotychczas pięciu, przewiduje plan reformy struktur Narodów Zjednoczonych.

Wizytę w Indiach chiński premier rozpoczął od odwiedzin indyjskiej Doliny Krzemowej - Bangalore, gdzie zapowiedział rozszerzenie współpracy handlowej obu państw (obecnie 14 mld dol. rocznie) oraz stworzenie nowej indyjsko-chińskiej osi współpracy w dziedzinie nowoczesnych technologii, głównie informatycznych.

Jeśli Indie i Chiny będą współpracować w dziedzinie informatyki, będziemy w stanie kierować światem w tej dziedzinie - to zaś oznaczać będzie początek "ery Azji" w przemyśle informatycznym - powiedział Wen Jiabao w Bangalore. Indyjski dziennik "Hindu" skomentował wypowiedzi Wena jako potwierdzenie doskonałych perspektyw współpracy dwu azjatyckich gigantów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)