Trwa ładowanie...
d3d96pe

Koniec akcji ratunkowej we Włoszech. 29 ofiar zejścia lawiny na hotel w Apeninach

Późnym wieczorem odnaleziono 2 kolejne ofiary śmiertelne zejścia lawiny na hotel we włoskich Apeninach. Ostateczny bilans tej tragedii to 29 ofiar śmiertelnych i 11 osób ocalonych. Po siedmiu dniach akcji ratunkowej, nie ma już nikogo na liście poszukiwanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koniec akcji ratunkowej we Włoszech. 29 ofiar zejścia lawiny na hotel w Apeninach
(PAP/EPA)
d3d96pe

Hotel został zasypany w środę 18 stycznia przez lawinę w masywie Gran Sasso. W mediach pojawiały się informacje o tym, że błędy i niedopatrzenia mogły zostać popełnione przez władze lokalne i ratowników, czym zajęła się już miejscowa prokuratura. Ona ustali, czy i w jakim stopniu wpłynęły one na rezultaty akcji ratunkowej.

Na liście osób uznanych za zaginione po katastrofie nie ma już nikogo. Tym samym ratownicy zakończyli najważniejszy etap akcji, czyli poszukiwania zasypanych ludzi.

Prace przy ruinach hotelu Rigopiano prowadziło ponad dwieście osób, wśród nich strażacy i ratownicy górscy.

d3d96pe

Akcja trwała 7 dni. W pierwszych 50 godzinach wydobyto 9 żywych osób, w tym czworo dzieci; wszystkie, które tam były. Rodzice dwóch chłopców zginęli.

Prokuratura z Pescary, prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy poinformowała, że niektórzy z zasypanych ludzi zginęli zmiażdżeni przez fragmenty zawalonej konstrukcji hotelu. Inni zmarli w rezultacie kilku przyczyn jednocześnie: zmiażdżenia, wychłodzenia organizmu i uduszenia.

W momencie, gdy z prędkością stu kilometrów na godzinę lawina schodziła na budynek, ważyła 120 tysięcy ton.

- Nie ma przypadków, w których wyłączną przyczyną śmierci było wychłodzenie - powiedziała prokurator. Tym samym oddaliła stawianą hipotezę, że niektórzy zmarli z zimna oczekując na ratunek, który przyszedł z opóźnieniem.

Śledczy przejęli dokumentację lokalnych władz i elektroniczne zapisy, co pozwoli odtworzyć proces podejmowania decyzji o wysłaniu pomocy do odciętego od świata z powodu śnieżyć hotelu.

d3d96pe

Podziel się opinią

Share

d3d96pe

d3d96pe
Więcej tematów