ŚwiatKongresmen oskarżony o korupcję

Kongresmen oskarżony o korupcję

Komisja ds. Etyki Izby Reprezentantów przedstawiła kongresmenowi Charlesowi Rangelowi 13 zarzutów naruszenia norm obowiązujących członka Kongresu.

Kongresmen oskarżony o korupcję
Źródło zdjęć: © AFP | Jim Watson

Charles Rangel z Nowego Jorku, oskarżony o korupcję, zawarł wstępny układ z prawnikami z Komisji ds.Etyki Izby Reprezentantów. Może mu to pozwolić uniknąć publicznego parlamentarnego procesu w Kongresie.

Na podstawie układu adwokatów Rangela z prawnikami Kongresu, przyznałby się on winy i przyjął karę wyznaczoną przez Komisję ds. Etyki.

Republikanie w Komisji ds. Etyki nie zgodzili się jednak na załatwienie sprawy w ten sposób i nalegają na proces. Planuje się go na wrzesień, a więc na krótko przed wyborami do Kongresu. Może to zaszkodzić Partii Demokratycznej.

Proces taki, który planuje się na wrzesień, a więc na krótko przed wyborami do Kongresu, byłby politycznie niebezpieczny dla Partii Demokratycznej.

Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, obiecywała "osuszyć etyczne bagno" w Kongresie po okresie rządów Republikanów na Kapitolu, zakończonych po ich porażce w wyborach w 2006 r. Przyczyną jej była m.in. seria afer korupcyjnych, których negatywnymi bohaterami byli politycy tej partii.

Kongresmena oskarżono m.in. o to, że używał swego mieszkania w Harlemie subwencjonowanego przez państwo jako biura sztabu swej kampanii wyborczej, ukrywał dochody z wynajmu willi w Dominikanie i posługiwał się papierem firmowym swego biura w Kongresie do listów z prośbami o datki na budowę ośrodka nazwanego swoim imieniem.

Wcześniej zarzucano kongresmenowi, że korporacje fundowały mu podróże na Karaiby. 80-letni Rangel, który zasiada w Kongresie od ponad 40 lat, nie przyznaje się do winy.

Rangel był jednym z pierwszych czarnych członków Izby Reprezentantów i współzałożycielem afroamerykańskiej grupy parlamentarnej. Jest weteranem wojny koreańskiej, niezmiernie popularnym w Nowym Jorku, szczególnie wśród czarnej i latynoskiej społeczności.

Źródło artykułu:PAP
procesusakorupcja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)