ŚwiatKongres USA zatwierdził przywrócenie ustawy Lend-Lease dla Ukrainy

Kongres USA zatwierdził przywrócenie ustawy Lend-Lease dla Ukrainy

Izba Reprezentantów zatwierdziła w czwartek projekt ustawy o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej. Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Ukraina bardzo potrzebuje broni do walki z Rosjanami
Ukraina bardzo potrzebuje broni do walki z Rosjanami
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2022 Anadolu Agency

29.04.2022 | aktual.: 29.04.2022 05:26

Lend-Lease Act – to ustawa federalna z 11 marca 1941, zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych "sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności."

Kongres USA ostatecznie zatwierdził jej przywrócenie dla Ukrainy. Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego.

Transfer ważnego sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw na Ukrainę będzie się odbywał bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym później.

Za przyjęciem ustawy głosowało 417 kongresmenów, dziesięciu było przeciw.

7 kwietnia dokument został zatwierdzony przez Senat USA. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena.

Przypomnijmy, w czwartek prezydent USA powiedział, że poprosił Kongres o 33 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. - Pomoc dla tego kraju jest droga, ale ma fundamentalne znaczenie, bo ugięcie się wobec rosyjskiej agresji byłoby bardziej kosztowne - podkreślił. Odniósł się też do wstrzymania przez Rosję dostaw gazu do Polski i Bułgarii, zapewniając, że USA nie pozwolą Moskwie na zastraszanie krajów europejskich za pomocą surowców energetycznych.

Biden przypomniał, że Rosja odcięła dostawy gazu do Polski i Bułgarii, i zapewnił, że USA współpracują z zagranicznymi partnerami, w tym nawet tak odległymi jak Japonia i Korea Południowa, by wspierać europejskich sojuszników i dostarczyć gaz dla Warszawy i Sofii.

Źródło artykułu:PAP
wojna w Ukrainieusakongres usa
Wybrane dla Ciebie