Trwa ładowanie...

Kongres USA zatwierdził przywrócenie ustawy Lend-Lease dla Ukrainy

Izba Reprezentantów zatwierdziła w czwartek projekt ustawy o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej. Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Ukraina bardzo potrzebuje broni do walki z Rosjanami Ukraina bardzo potrzebuje broni do walki z Rosjanami Źródło: Getty Images, fot: 2022 Anadolu Agency
d2gso72
d2gso72

Lend-Lease Act – to ustawa federalna z 11 marca 1941, zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych "sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności."

Kongres USA ostatecznie zatwierdził jej przywrócenie dla Ukrainy. Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego.

Transfer ważnego sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw na Ukrainę będzie się odbywał bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym później.

Rosja użyje wojsk z Naddniestrza? "Ukraina by ich zgniotła"

Za przyjęciem ustawy głosowało 417 kongresmenów, dziesięciu było przeciw.

d2gso72

7 kwietnia dokument został zatwierdzony przez Senat USA. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena.

Przypomnijmy, w czwartek prezydent USA powiedział, że poprosił Kongres o 33 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. - Pomoc dla tego kraju jest droga, ale ma fundamentalne znaczenie, bo ugięcie się wobec rosyjskiej agresji byłoby bardziej kosztowne - podkreślił. Odniósł się też do wstrzymania przez Rosję dostaw gazu do Polski i Bułgarii, zapewniając, że USA nie pozwolą Moskwie na zastraszanie krajów europejskich za pomocą surowców energetycznych.

Biden przypomniał, że Rosja odcięła dostawy gazu do Polski i Bułgarii, i zapewnił, że USA współpracują z zagranicznymi partnerami, w tym nawet tak odległymi jak Japonia i Korea Południowa, by wspierać europejskich sojuszników i dostarczyć gaz dla Warszawy i Sofii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2gso72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2gso72
Więcej tematów