PolskaKongres UP o neutralności światopoglądowej

Kongres UP o neutralności światopoglądowej

Kongres Unii Pracy kończąc dwudniowe obrady przyjął uchwałę o neutralności światopoglądowej państwa. Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie zapadła decyzja czy Unia Pracy pójdzie do wyborów samorządowych samodzielnie czy w koalicji z SLD.

12.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Wiele wskazuje na to, że w wyborach wystartujemy w koalicji z SLD, ale rozmowy te są dopiero przed nami - zaznaczył Marek Pol. Dodał, że po sobotnim wystąpieniu Leszka Millera szanse na takie rozwiązanie wzrosły.

Podczas kongresu delegaci przyjęli uchwałę o neutralności światopoglądowej państwa, która - zdaniem wiceprzewodniczącego Unii Pracy Tomasza Nałęcza - jest łamana na każdym kroku. Świadectwa szkolne dokumentujące przynależność do określonej religii, obowiązkowe msze święte podczas przysięgi wojskowej czy uprzywilejowana pozycja kościoła w środkach masowego przekazu to - według Tomasza Nałęcza - tylko niektóre przejawy naruszania zasady autonomii kościoła i państwa. Chcemy tylko - dodał wiceprzewodniczący - żeby Polska w stu procentach była neutralna światopoglądowo.

Podczas kongresu Unia Pracy zaapelowała do Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej o włączenie się do działań na rzecz wyprowadzenia gospodarki z trudnej sytuacji finansowej. Marek Pol powtórzył, że skład Rady musi zostać poszerzony o osoby profesjonalne, ale i przekonane o konieczności zmiany dotychczasowej polityki pieniężnej. (aka)

uniakongresneutralność
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)