PolskaKongres PiS: ponad 85% poparcia dla J. Kaczyńskiego

Kongres PiS: ponad 85% poparcia dla J. Kaczyńskiego

Ponad 85% delegatów II Kongresu PiS udzieliło wotum zaufania prezesowi partii Jarosławowi Kaczyńskiemu. 810 było za, 50 przeciw, 77 wstrzymało się od głosu - poinformował reporter Wirtualnej Polski. Głęboko wierzę, że jeszcze będziemy rządzić - przekonywał Kaczyński w swoim przemówieniu. Do obrad nie dopuszczono b. wiceprezesów PiS Ludwika Dorna, Pawła
Zalewskiego i Kazimierza Ujazdowskiego.

Kongres PiS: ponad 85% poparcia dla J. Kaczyńskiego
Źródło zdjęć: © PAP

08.12.2007 | aktual.: 09.12.2007 09:17

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ii-kongres-pis-6038683547538049g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ii-kongres-pis-6038683547538049g )
II Kongres PiS

Jarosław Kaczyński otrzymał wotum zaufania od kongresu partii - poinformował o godz. 17.40 rzecznik PiS Adam Bielan i podał szczegółowe wyniki. Kongres zaczął się przed godz. 12, trwał ponad sześć godzin. Uprawnionych do głosowania było 1020 delegatów.

"Musimy mieć plan i zwartą drużynę"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jest bardzo zadowolony z wyniku głosowania. Podkreślił, że taki wynik po przegranych uważa za sukces i traktuje go jako zobowiązanie do tego, by doprowadzić do zwycięstwa PiS w kolejnych wyborach.

Dodał, że partii potrzebna jest stabilizacja, a w dalszej perspektywie PiS będzie się przygotowywać do zwycięstwa w kolejnych wyborach parlamentarnych.

Musimy mieć plan i zwartą drużynę, która będzie realizowała te plany - powiedział Kaczyński.

Szef PiS prosił w trakcie przemówienia o poparcie dla swojej kandydatury i utajnienie głosowania. Prosząc o udzielenie mu wotum zaufania, Jarosław Kaczyński przejęzyczył się i zamiast "Prawo i Sprawiedliwość", powiedział "Porozumienie Centrum", ale poprawił błąd. Wcześniej zamiast o Platformie Obywatelskiej były premier zaczął mówić o Solidarności.

Sprawa b. wiceprezesów PiS bez zmian

Na początku obrad kongresu odśpiewano hymn. Dziennikarzy wpuszczono dopiero po przemówieniu prezesa PiS - poinformował reporter Wirtualnej Polski. Wystąpienie J. Kaczyńskiego przerywano oklaskami, a na koniec zaśpiewano "Sto lat".

Odnosząc się do sprawy b. wiceprezesów Kaczyński powiedział, że doszło do złamania "partyjnej lojalności". Podkreślił, że nie zgodził się na przejęcie władzy przez grupę mniejszościową, bo to byłoby dla partii bardzo niedobre.

Prezes PiS odrzucił wniosek b. posła, małopolskiego działacza partii Bogusława Bosaka o zaproszeniu Ludwika Dorna, Pawła Zalewskiego i Kazimierza Ujazdowskiego na obrady. Jak ocenił, taki wniosek jest "pozastatutowy", bo jego przyjęcie oznaczałoby uchylenie ich zawieszenia w prawach członków partii.

Czuje się niezwykle wręcz zawiedziony i nie potrafię tego zrozumieć, jest to po prostu niezgodne z regulaminem, który minutę wcześniej głosowaliśmy wszyscy łącznie z panem prezesem - powiedział Bosak.

"Naszą perspektywą - zwycięstwo w wyborach"

Naszą perspektywą jest zwycięstwo w wyborach prezydenckich, samorządowych parlamentarnych i w wyborach do Parlamentu Europejskiego - oświadczył lider PiS zwracając się do delegatów kongresu o udzielenie mu wotum zaufania.

Musimy dążyć do zwycięstwa w najbliższych wyborach. Oznacza to też wyciągnięcie ręki do tych, którzy zmienią zdanie, oraz do tych, którzy w gruncie rzeczy mają zdanie podobne do naszego, ale boją się obecnie je wyrazić. To jest formuła otwarta, budowa wielkiego ruchu społecznego - zapowiedział prezes PiS.

J. Kaczyński poinformował, że w przyszłym roku zwołany zostanie kongres poświęcony sprawom programowo-statutowym, o co apelował m.in. jeden z b. wiceprezesów Ludwik Dorn. Jednak - powiedział - wcześniej partia musi odwołać się do "szerokiego frontu ludzi, popierających ideę IV RP".

IV RP to przedsięwzięcie, które musi być bardzo konkretne (...) i na poziomie idei i konkretnych rozwiązań np. rozwiązania problemów służby zdrowia, oświaty, zabezpieczenia społecznego, polityki zagranicznej kultury, nauki, w gruncie rzeczy każdej dziedziny - zaznaczył J. Kaczyński.

"Polityka transakcyjna zaczyna wracać"

Jego zdaniem, byłoby wielką przewiną wobec Polski, gdyby PiS zrezygnowało z programu budowy IV Rzeczpospolitej, tylko dlatego, że jego wcielenie w życie okazało się trudne. Jak dodał, jest przekonany, iż bez zmian, nie jest możliwa "realizacja tego wszystkiego, co złożyć się ma na sukces Polski i sukces Polaków". Jak zaznaczył, Polska może uzyskać "sukces ekonomiczny", a także sukces w sferze społecznej i kulturalnej.

Według prezesa PiS, warunkiem zachowania suwerenności Polski jest odrzucenie polityki transakcyjnej, która - w jego ocenie - "zaczyna wracać".

Polityka transakcyjna miesza porządek publiczny z gospodarczym. Każde większe przedsięwzięcie podejmowane jest pod naciskiem jakiegoś lobby. Szersze cele społeczne nie istnieją. Wszystko sprowadzone jest do pieniądza, który w ostatecznym rachunku płynie do prywatnych kieszeni. Uniemożliwia to realizację wielkich, ambitnych celów społecznych - uważa J. Kaczyński.

W swoim wystąpieniu odniósł się także do rządzącej obecnie Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem, pod władzą PO w Polsce mamy do czynienia z bezwstydnym powrotem do tego, co działo się w latach 90. Mamy do czynienia z "pokazem cynizmu" - przekonywał.

Powołał się m.in. na informacje mediów, że "Leszek Miller stał się doradcą Donalda Tuska jeśli chodzi o walkę z prezydentem RP". To wydarzenie w najwyższym stopniu znamienne. To pokazuje wszystko; pokazuje, że nie ma zasad, że jest tylko twarde dążenie do tego, by zagrożony przez nasze działanie establishment poczuł się pewnie, by ci wszyscy, którzy mogli mu zagrozić byli eliminowani - zaznaczył prezes PiS.

"PiS miał bardzo duży dorobek"

J. Kaczyński mówił także o dwóch lata rządów PiS i decyzji o skróceniu poprzedniej kadencji Sejmu. Według niego, w tym okresie PiS miał "bardzo duży dorobek". Jak zaznaczył, głęboko wierzy, że jego partia jeszcze będziemy rządzić i dlatego Prawo i Sprawiedliwość musi mieć przygotowaną spójną ekipę rządową.

Jesteśmy mądrzejsi o to wielkie i niezastąpione doświadczenie. Nauczyliśmy się dużo i to jest ogromny kapitał. Przekonaliśmy się o jednym, że potrafimy rządzić- zaznaczył.

Zdaniem prezesa PiS, jego partia "nie miała wyjścia" i musiała wejść w "piekielnie trudną koalicję" z Samoobronę i LPR. Jednak, jak dodał, PiS nie mogło tolerować żadnego łamania prawa przez koalicjantów. Nie tolerowaliśmy łamania prawa. Gdybyśmy chcieli przedłużyć tę kadencję (Sejmu), musielibyśmy tę zasadę złamać, ale nie mogliśmy tego uczynić w żadnym wypadku - oświadczył.

Jak podkreślił, PiS była obiektem agresji i tworzona była atmosfera klęski przy dobrych wynikach gospodarczych.

Odnosząc się do wyniku jaki partia osiągnęła w jesiennych wyborach J. Kaczyński przyznał, że "popełniono błędy". Ale - jak dodał - szanse na utrzymanie władzy przez PiS i tak były nikłe. W ocenie prezesa PiS, wyniku wyborów w sensie ostatecznym rozstrzygnął stosunek sił, "w szczególności w mediach".

Co się nam udało? Zadać klęskę próbie zniszczenia PiS. (...). Jesteśmy dzisiaj silniejsi, niż byliśmy i z tego musimy czerpać siłę, aby wykonać nasz obowiązek wobec Polski - dodał J. Kaczyński.

Jak mówił, przemiany w PiS są rzeczą naturalną i oczywistą, ale muszą służyć jej "spójności". Ponieważ - według Kaczyńskiego - mogą powtórzyć się wydarzenia z lat 90., takie jak "rozbijanie prawicy". PiS - zdaniem prezesa partii - musi stać się partią "bardziej dynamiczną", musi utrzymać, wyborców, którzy poparli PiS w wyborach 2007 roku, a także musi szukać większego poparcia u polskiej inteligencji.

Konieczne jest dotarcie do obywateli wielkich miast, bo tam PiS poniósł klęskę. Nie możemy się na tych obywateli miast obrażać, musimy znaleźć do nich drogę. Chcemy się zwrócić do polskiej inteligencji - oświadczył.

Musimy uzyskać trwałe wsparcie tych naszych przyjaciół, tych obywateli, którzy zrozumieli, że droga którą proponujemy jest drogą dla Polski najlepszą, a ośmielę się powiedzieć, że jedyną - podkreślił J. Kaczyński.

"Bronić polskiej demokracji i pluralizmu mediów"

PiS chce ponadto - przekonywał - bronić polskiej demokracji, pluralizmu mediów i wolności słowa, które - jego zdaniem - są zagrożone. Musimy bronić przed zagrożeniami wewnętrznym, ale także przed zagrożeniami zewnętrznymi. Przed wielką falą ograniczeń wolności, która płynie z zachodu i jest związana z poprawnością polityczna. IV RP musi być Polską wolnych Polaków - wolnych i równych pod każdym względem - mówił prezes PiS.

Musimy bronić interesów tych, którzy na nas głosowali we wszystkich dziedzinach. Musimy bronić przede wszystkim ich prawa do godności - mówił J.Kaczyński. Jak przypomniał, nawiązując do listopadowej wypowiedzi Władysława Bartoszewskiego dla "Dziennika", wielka część obywateli "została nie tak dawno określona jako "bydło".

"PiS partią w pełni demokratyczną"

J. Kaczyński poprosił by głosowanie nad wotum zaufania dla niego jako prezesa PiS było tajne. Odrzucił jednocześnie zarzut, że PiS jest partią w pełni demokratyczną.

W pierwszej, tajnej części posiedzenia, głosowany był porządek obrad kongresu. Tylko cztery delegatów było przeciw zaproponowanemu porządkowi, którego głównym punktem jest głosowanie na wotum zaufania dla prezesa partii.

W liście zawieszeni w prawach członków PiS Ludwik Dorn,a Paweł Zalewski, Kazimierz Ujazdowski, którzy nie biorą udziału w kongresie, apelowali by Kongres rozpoczął dyskusję na temat zmian w statucie partii.

Choć początek kongresu i pierwsze przemówienie J. Kaczyńskiego było zamknięte dla mediów, w miejscu gdzie przebywali dziennikarze było jednak je słychać". Perspektywa zmian odnoszących się do najważniejszych spraw - pozycji organizacji wojewódzkich, regionalnych i powiatowych - ta perspektywa zmian istnieje, to kwestia naszej wewnątrzpartyjnej dyskusji - zapewnił wówczas J. Kaczyński.

Prezes PiS powiedział, że dwa listy, które wystosowali b. wiceprezesów się różnią, ale "istota w nich zawarta wydaje się tożsama" i ujęta jest w jednym słowie - kryzys. Jak podkreślił, gdy powstawał pierwszy list "żadnego kryzysu w partii nie było".

Według J. Kaczyńskiego, rzeczą "naganną jest działać w ten sposób, by wywoływać w partii, która przegrała wybory". Jak dodał, jest to działania, którego nie da się wpisać w sprawy związane z interesem PiS.

Zdaniem prezes PiS, cztery z postulatów z pierwszego listu b. wiceprezesów zostały przyjęte. Te postulaty - jak wyliczał - to ten dotyczący powołania komisji ds. oceny wyborów i kampanii wyborczej, komisji ds. oceny finansów partyjnych, dyskusja nad listem na komitecie politycznym PiS i dyskusja na komitecie dotycząca kandydata na szefa klubu i wicemarszałka Sejmu.

Jak dodał, pozostałe postulaty nie zostały przyjęte, bo można je było traktować jako ultimatum. Podkreślił, że formułowane też były postulaty "personalne", co do obsady kierownictwa klubu i wicemarszałka Sejmu. Takie zachowanie - według prezesa PiS - wskazywało na to, że trzej b. wiceprezesi doszli do wniosku, że "jest okazja by przejąć władzę w partii", a szefa PiS ustawić w pozycji "przesłony".

Według prezesa, byli wiceprezesi byli proszeni, wręcz "błagani" by nie podejmowali działań szkodzących partii. Jak powiedział, że przed PiS jest dyskusja dotycząca tego, jak powinna być skonstruowana partia w opozycji.

Źródło artykułu:PAP
piskongresdorn
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)