Konflikt w Tigraju. Etiopscy Żydzi wyruszyli do Izraela
Konflikt w Tigraju w Etiopii nadal trwa. Walki między rządem Etiopii a lokalnymi siłami przyczyniły się do przyśpieszenia ostatniej operacji przetransportowania etiopskich Żydów do Izraela.
316 etiopskich Żydów zostało przetransportowanych samolotem do Izraela. Większość osób z tej społeczności mieszkała w obozach przejściowych. Imigranci są spokrewnieni z Żydami z Etiopii, którzy zostali przewiezieni do Izraela już dziesiątki lat temu w ramach tajnych operacji.
Jak podaje BBC, ta sprawa nabrała pilności w ostatnich tygodniach, gdy doszło do walk między rządem Etiopii a lokalnymi siłami w regionie Tigraju. Konflikt groził rozprzestrzenieniem się na południe miasta Gondar, gdzie mieszka większość Żydów.
W czwartek etiopscy Żydzi w Izraelu zostali przywitani przez premiera kraju Benjamina Netanjahu oraz jego rywala politycznego Benny'a Gentza. - Moja żona Sarah i ja staliśmy tam ze łzami w oczach podczas powitania - przekazał w oświadczeniu Netanjahu. - Tak długo czekałeś, aby zrealizować marzenie, a dzisiaj się ono spełnia - dodał polityk.
Zobacz też: Marek Jakubiak o antysemityzmie na Marszu Niepodległości
Sprawa emigracji etiopskich Żydów do Izraela ciągnęła się latami. W 2015 roku rząd zobowiązał się do przeniesienia całego społeczeństwa do 2020 roku. Wniosek o emigrację złożyło 16 600 Żydów. Jednak tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało w tym tygodniu, że do tej pory przetransportowano tylko 2000 zakwalifikowanych osób.
Tempo tego procesu skłoniło działaczy społecznych do oskarżenia izraelskiego rządu w tej sprawie. W piątek w Izraelu ma pojawić się 100 kolejnych imigrantów. Rząd twierdzi, ze do końca stycznia 2021 w kraju pojawi się około 1700 Żydów z Etiopii.
Żydzi z Etiopii zostali po raz pierwszy przywiezieni do Izraela z obozów dla uchodźców w Sudanie w ramach serii tajnych operacji przeprowadzonych na początku lat 80. przez izraelską agencję wywiadowczą Mossadu na polecenie ówczesnego premiera Menachema Begina. Później nastąpiły dalsze operacje, zakończone masowym transportem powietrznym z Etiopii w 1991 roku.
Jak dodaje BBC, integracja etiopskich Żydów w Izraelu była trudna. Społeczność ta zmagała się z wysokim poziomem bezrobocia i ubóstwa, a także dyskryminacją. W ostatnich latach ich sytuacja się jednak poprawiła.
Etiopia - walki w Tigraju
W czwartek 26 listopada premier Etiopii Abiy Ahmed Ali przekazał, że wojsko rządowe rozpoczęło ofensywę na miasto Makalle. Ta decyzja została podjęta po wygaśnięciu ultimatum o złożeniu broni. Zostało ono przedstawione w niedzielę przywódcom zbuntowanego regionu. Przed wydaniem ultimatum etiopskie siły zbrojne przekazały, że udało się im zdobyć strategiczne punkty Tigraju.
Do konfliktu Etiopii odniosło się wiele organizacji międzynarodowych. Wzywały one do zaprzestania walk. Jednym z argumentów były tragiczne losy ludności cywilnej.
Źródło: BBC News