Trwa ładowanie...
d1rkg80

Konflikt między szefem MON a prezydentem? "Tutaj trwa pewien dialog"

Nie ma żadnego konfliktu, nie ma żadnego napięcia między szefem MON Antonim Macierewiczem, a prezydentem Andrzejem Dudą - zapewnia wiceminister obrony Michał Dworczyk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dworczyk: tutaj trudno mówić naprawdę o jakimś konflikcie
Dworczyk: tutaj trudno mówić naprawdę o jakimś konflikcie (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d1rkg80

"Trzymajmy się faktów"

- Nie mieszajmy różnych rzeczy. Czym innym jest dyskusja na temat sposobu zarządzania siłami zbrojnymi i tutaj trudno mówić naprawdę o jakimś konflikcie, bo wszyscy są zgodni, że obecny system nie działa. Tutaj trwa pewien dialog, można sobie życzyć, żeby trochę inaczej wyglądał, żeby szybciej przychodziły odpowiedzi ze strony BBN na postulaty formułowane w strategicznym przeglądzie obronnym. Ale czymś zupełnie innym jest sprawa gen. Kraszewskiego. Jest to standardowa procedura, prowadzona przez służbę Kontrwywiadu Wojskowego, która musi jakiś czas trwać - oświadczył w TVN24 wiceszef MON Michał Dworczyk.

- Trzymajmy się faktów. Nie bądźmy naiwni. Niezależnie, czy to w czasach rządów PiS, czy PO i PSL, standardowa procedura sprawdzająca prowadzona przez SKW (Służbę Kontrwywiadu Wojskowego - przyp. red.) trwała od 4 do 6 miesięcy. Oczywiście były przypadki krócej prowadzonych procedur i dłużej. Sprawa gen. Kraszewskiego na pewno nie trwa ponad pół roku - zadeklarował polityk partii rządzącej.

d1rkg80

Duda i Macierewicz: czy jest między nimi konflikt? Sonda WP

Wiceminister pytany, dlaczego nie przesłuchano gen. Kraszewskiego odparł: "dlatego, że być może w ramach prowadzonego postępowania są realizowane inne czynności". - Ja tego nie wiem. Najlepiej zapytać rzecznika SKW. SKW ma swoje procedury i ufajmy tej służbie, a nie dezawuujmy ich pracę - dodał Dworczyk.

- My też jako kierownictwo MON-u chcemy, żeby jak najszybciej i jak najsprawniej były realizowane wszystkie procedury. Natomiast w tego rodzaju sprawach nie wolno naciskać na służby i nikt tego nie robi, w związku z czym zaczekajmy jeszcze chwilę - dodał wiceminister.

d1rkg80

"To jest budowanie obrazu dalekiego od rzeczywistości"

- Jestem przekonany, że jeśli pan mówi o jakichś napięciach, czy nieporozumieniach, to tutaj absolutnie taka postawa propaństwowa zawsze będzie górą i nikt nie będzie prowadził takich działań, czy podejmował decyzji, które można by interpretować jako nieroztropne - zapewnił Dworczyk. Pytany, co zrobi MON, jeśli prezydent zawetuje ustawę o reformie systemu dowodzenia wiceminister ocenił, że "to jest budowanie obrazu dalekiego od rzeczywistości".

W czerwcu SKW wszczęła postępowanie sprawdzające wobec dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego, co oznaczało odebranie mu dostępu do informacji niejawnych. MON zapewniło, że niezwłocznie po zakończeniu postępowania sprawdzającego wobec gen. Kraszewskiego, wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie zostaną przekazane szefowi BBN.

Źródło: WP, TVN24, PAP

d1rkg80

Podziel się opinią

Share

d1rkg80

d1rkg80
Więcej tematów