Konferencja w Nasirii - Ryszard Krystosik przedstawicielem Polski
Pierwsza międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Iraku odbędzie się we wtorek w Nasirii w południowym Iraku. Przedstawicielem władz polskich na spotkaniu będzie doświadczony dyplomata Ryszard Krystosik - poinformował w piątek rzecznik MSZ Bogusław Majewski.
"Spotkanie w Nasirii będzie pierwszą w serii konferencji międzynarodowych poświęconych problematyce odbudowy i rekonstrukcji Iraku we wszystkich wymiarach - humanitarnym, politycznym, społecznym i gospodarczym" - głosi komunikat polskiego MSZ.
W Waszyngtonie wiceminister obrony USA Paul Wolfowitz powiedział w czwartek wieczorem, że konferencję w Nasirii ma prowadzić dowódca wojsk koalicyjnych generał Tommy Franks, a organizują ją wspólnie Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania, Australia i Polska, czyli kraje, które militarnie przyczyniły się do operacji "Iracka Wolność". Przedstawicieli ONZ zaproszono na spotkanie w charakterze obserwatorów.
Premier Leszek Miller powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone organizują konferencję na temat odbudowy Iraku i zaprosiły na nią tylko trzy kraje: Wielką Brytanię, Polskę i Australię.
Według rzecznika polskiego MSZ, spotkanie będzie miało charakter "ekspercko - doradczy".
"Celem konferencji" - poinformował MSZ w komunikacie - "jest nakreślenie głównych kierunków działania, stworzenie road-map ('mapy drogowej') dla działań rządów, organizacji międzynarodowych, w tym również struktur pozarządowych".
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwiec powiedział w piątkowych Sygnałach Dnia, że konferencja stworzy "plan główny" w sprawie odbudowy Iraku. Dodał, że udział Polski w tym gremium "to konsekwencja naszego stanowiska politycznego, udziału drobnego - ale jednak - wojska".
Ryszard Krystosik do 2001 roku był szefem sekcji interesów amerykańskich przy ambasadzie RP w Bagdadzie. W 1995 roku otrzymał podziękowanie Departamentu Stanu USA za pomoc w staraniach o uwolnienie z irackiego więzienia dwóch Amerykanów skazanych przez sąd iracki na osiem lat więzienia za przekroczenie granicy iracko- kuwejckiej. Władze irackie wypuściły ich na wolność po pięciu miesiącach.
Wcześniej Krystosik przez wiele lat był pracownikiem polskich służb dyplomatycznych w Stanach Zjednoczonych.
W październiku zeszłego roku uczestniczył w poświęconej Irakowi konferencji zorganizowanej w Waszyngtonie w fundacji American Enterprise Institute. Eksperci i przedstawiciele irackiej opozycji na wygnaniu dyskutowali na niej o sposobach usunięcia reżimu Saddama Husajna. (aka)