Trwa ładowanie...

Konferencja premiera. Żółta strefa w całej Polsce. Wraca obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej

- Od 10 października wprowadzamy zasady ze strefy żółtej na terenie całego kraju, cały kraj znajdzie się w strefie żółtej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. To oznacza powrót wielu obostrzeń, między innymi noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Cała Polska w żółtej strefie. Co to oznacza?Cała Polska w żółtej strefie. Co to oznacza?Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
dpuugn7
dpuugn7

Od 10 października w całej Polsce będzie trzeba zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Za nieprzestrzeganie tej zasady możemy dostać mandat.

Zwolnione z obowiązku noszenia maseczek będą tylko osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument poświadczający o niepełnosprawności niepozwalającej na używanie tych środków ochronnych.

Żółta strefa: bez maseczki do parku i lasu

Zakrywać nosa i usta, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, nie trzeba będzie na terenie lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych oraz na plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.

Maseczkę będziemy jednak musieli założyć w zakładach pracy, w budynkach użyteczności publicznej (np. sklepach, urzędach), świątyniach (chyba że wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, wtedy zachowujemy dystans 1,5 m), galeriach handlowych i obiektach usługowych.

dpuugn7

Zgodnie z najnowszymi przepisami, które wejdą w życie 10 października, wprowadzony będzie obowiązek utrzymania 100-metrowej odległości między zgromadzeniami.

Żółta strefa: imprezy sportowe i kulturalne oraz wesela z ograniczeniami

W strefie żółtej mogą odbywać się imprezy sportowe i kulturalne z udziałem 25 proc. publiczności. Jeśli impreza kulturalna odbywać się będzie na otwartej przestrzeni, na widowni może być 100 osób.

W restauracjach, barach i ogródkach obowiązuje dystans - 1 osoba na 4 metry kwadratowe.

Działać mogą - z pewnymi obostrzeniami - baseny i aquaparki (do 75 proc. obłożenia), wesołe miasteczka, parki rozrywki (1 osoba na 10 m kw.), siłownie i kluby fitness (1 osoba na 7 metrów kwadratowych), kina, teatry (25 proc. publiczności, obowiązkowe zasłanianie ust i nosa).

dpuugn7

Całkowicie zakazane jest organizowanie dyskotek, nie mogą także działać kluby nocne.

Ograniczono także liczbę biesiadników na weselach i innych uroczystościach rodzinnych do 75 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpuugn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpuugn7
Więcej tematów