Konferencja premiera. Morawiecki o "neoimperialnej polityce ze wschodu"
W czwartek doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem rządu Słowacji Eduardem Hegerem. Rozmowy dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa.
- Europa Środkowa stała się w ostatnich latach, dzięki rozwojowi gospodarczemu, także właśnie Słowacji, Polski, Grupy Wyszehradzkiej, lokomotywą wzrostu gospodarczego i również ten rok po wyjściu z pandemii COVID-19 będzie bardzo dobrym rokiem wzrostu gospodarczego, wzajemnych relacji handlowych i inwestycji - mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.
- W obliczu pandemii pokazaliśmy również, że łączy nas coś więcej niż tylko bliskość geograficzna - mówił polski premier. - Polscy medycy pomagali na Słowacji, a wspólnie, razem utrzymywaliśmy odpowiednią presję na instytucje europejskie, by dostawy szczepionek były jak najszybsze - dodał.
Z kolei Heger zaznaczył, że Polskę i Słowację "łączy kulturowa i językowa bliskość, co pomaga turystyce".
- To jest dziedzina, gdzie chcielibyśmy rozwijać naszą współpracę i stworzyć takie warunki, w których obywatele Polski i Słowacji będą mogli korzystać z pięknej przyrody naszych oby krajów - mówił polityk, dodając, że 100 tys. Polaków w ubiegłym roku odwiedziło Słowację.
Mateusz Morawiecki: chcemy powstrzymać neoimperialną politykę ze wschodu
Według Morawieckiego pozycja Polski i Słowacji w Unii Europejskiej "będzie tak silna, jak silne więzy naszej współpracy".
- Geopolityczne licho nie śpi - wiemy to po różnego rodzaju interwencjach międzynarodowych, polityce międzynarodowej i dużo czasu poświęciliśmy dzisiaj kwestiom bezpieczeństwa, także walce z atakami konwencjonalnymi na Ukrainę, ale także ataki hybrydowymi, bo to jest, niestety, oblicze również współczesnych wojen, kryzysów i zagrożeń - mówił Morawiecki.
Władysław Kosiniak-Kamysz o oświadczeniu Kultu. "Kuriozalne"
Polski polityk podkreślił, że "Słowacja i Polska uspójniają politykę w zakresie bezpieczeństwa, aby neoimperialne polityka, którą widzimy ze wschodu, była powstrzymana".
Poruszono również temat gazociągu Nord Stream 2. - Wyraziłem mój niepokój i bardzo duże rozczarowanie związane ze zmianą polityki administracji amerykańskiej wobec Nord Stream 2 - poinformował Morawiecki.