Trwa ładowanie...
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki ma w środę przedstawić program wsparcia psychiatrii dziecięcej. Zapraszamy na relację na żywo.
Share
de1b4l7

We wtorek Michał Dworczyk w programie Wirtualnej Polski "Tłit" zapowiedział, że w środę premier Mateusz Morawiecki przedstawi program wsparcia psychiatrii dziecięcej.
- Za tym programem idą konkretne środki finansowe. O szczegółach będzie mówił w środę premier i minister zdrowia Adam Niedzielski - tłumaczył szef KPRM.

Z kolei w rozmowie z RMF FM senator Stanisław Karczewski w sobotę zapowiadał pojawienie się programu, który będzie opiewał na kwotę 80 mln złotych. - Wiem, że mamy dużo do zrobienia w psychiatrii dziecięcej. Na początku tygodnia premier z ministrem zdrowia przedstawią program zwiększonej o ponad 80 mln zł kwoty na psychiatrię dziecięcą - podkreślił Karczewski.

de1b4l7

On sam, wraz z 47 innymi senatorami Prawa i Sprawiedliwości, tydzień temu głosował przeciwko poprawce Senatu, która przydzielała na psychiatrię dziecięcą dodatkowe 80 mln złotych. - Mieliśmy ustalone głosowania dotyczące budżetu. Ten budżet jest skonstruowany w sposób zrównoważony. Każde zachwianie tego budżetu powoduje pewne perturbacje - tłumaczył swoją decyzję Stanisław Karczewski.

W poniedziałek marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki apelował do posłów, by przyjęli tę poprawkę. Niestety, w poniedziałek sejmowa komisja poprawkę tę odrzuciła.

Psychiatria dziecięca w Polsce jest mocno niedofinansowana. Brakuje szpitali, brakuje specjalistów. Nie brakuje za to małych pacjentów, którzy potrzebują opieki psychiatrycznej i psychologicznej. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego w 2020 roku wynika, że w naszym kraju 9 proc. dzieci i młodzieży wymaga pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. To około 630 tysięcy osób poniżej 18 roku życia. Tymczasem jak mówiła kilka dni temu wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka w Polsce jest zaledwie 400 psychiatrów dziecięcych.

de1b4l7

Podziel się opinią

Share
de1b4l7
de1b4l7
Więcej tematów