PolskaKoncerty, pokazy i warsztaty wypełnią festiwal Perkusja 2002

Koncerty, pokazy i warsztaty wypełnią festiwal Perkusja 2002

Koncerty, pokazy instrumentów i warsztaty wypełnią tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej - Perkusja 2002 w Warszawie. Impreza rozpocznie się 10 lipca i potrwa pięć dni.

03.07.2002 | aktual.: 05.07.2002 11:11

Gośćmi festiwalu będą perkusiści specjalizujący się w grze na różnego rodzaju instrumentach i zestawach perkusyjnych - poinformowali organizatorzy festiwalu na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Wykonawcą koncertu i pokazów tzw. multiperkusji będzie kompozytor i instrumentalista, Gustavo Aguilar (Stany Zjednoczone). Wystąpi jedna z najciekawszych grup perkusyjnych na świecie - Amsterdam Percussion Group, wykonująca muzykę kompozytorów współczesnych.

Na koncercie zaprezentuje się duet Alessandra Belloni-Mauro Refosco. Belloni jest śpiewaczką, tancerką, wirtuozem gry na tamburynie; Refosco - multiperkusistą, grającym głównie na brazylijskich instrumentach, takich jak pandeiro czy berimbau.

Trzydniowe warsztaty (11-13 lipca) gry na djembe (rodzaj afrykańskiego bębna) poprowadzi Ladji Diawara (Mali). Kurs ten jest przeznaczony dla osób średnio zaawansowanych. Diawara wystąpi także z koncertem ze swoim zespołem - zaprezentuje muzykę i taniec regionu, z którego pochodzi.

Pokazy tzw. zestawu perkusyjnego fusion poprowadzi Virgil Donati (Stany Zjednoczone) - muzyk, który współpracował m.in. ze Scottem Hendersonem i Branfordem Marsalisem. Artysta ten jest cenionym wirtuozem gry na kongach, bongosach, djembe i tabli. Jak powiedzieli organizatorzy, od dzieciństwa ćwiczy po osiem godzin dziennie. Donati wystąpi także z koncertem.

W pokazach instrumentów i koncertach wezmą także udział dwie instrumentalistki, należące do światowej czołówki wirtuozów marimby - Momoko Kamiya (Japonia) i Katarzyna Myćka (Polska). Wspólnie poprowadzą warsztaty, osobno wystąpią z koncertami.

Cezary Konrad zaprezentuje współczesny jazzowy zestaw perkusyjny. Z pokazem i koncertem wystąpi Victor Mendoza - słynny wibrafonista pochodzenia meksykańskiego, uznawany za jednego z najwybitniejszych wykonawców jazzu latynoskiego.

Francusko-marokańska grupa Tac Tatoom, specjalizująca się w wykonywaniu muzyki afro-brazylijskiej, poprowadzi dwie parady w rytmie samby z placu Zamkowego, przez Rynek Starego Miasta, na Rynek Nowego Miasta (piątek i sobota, 12 i 13 lipca).

Wystąpi Warszawska Grupa Perkusyjna, która wykona m.in. utwory Iannisa Xenakisa i Marcina Błażewicza.

Zaprezentują się także: polski zespół bębniarski Djembe Jet, szwajcarski perkusista Fritz Hauser - określany jako "malarz muzycznych pejzaży", Sigi Kutterer, afgański wirtuoz współczesnego world-jazzu Hakim Ludin, niemiecki perkusista Heinz von Moisy oraz Polacy - bębniarz Tomasz Łosowski, trio Session 3, Słoma i Zespół Perkusyjny Akademia.

Dwaj Amerykanie - perkusista Scott Ney oraz kompozytor i znawca muzyki współczesnej Christopher Shultis - wygłoszą wykład pt. "John Cage. Współczesna muzyka amerykańska".

W Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina przez trzy dni - od czwartku do soboty, 11-13 lipca - otwarta będzie wystawa instrumentów i akcesoriów perkusyjnych.

Imprezy festiwalowe będą się odbywać w Starej Dziekance (koncerty), Akademii Muzycznej (pokazy, koncerty, warsztaty, wystawa i wykład), CDQ - Centralnym Domu Qultury (koncerty), Lapidarium (koncerty), klubie festiwalowym Forteca (koncerty i całonocne jam sessions) oraz na Starówce (parady). Festiwal odbędzie się w Warszawie po raz trzeci. (aka)

warszawasztukafestiwal
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)