Jest komunikat ze Szwajcarii. Niektóre państwa nie podpisały się
"Droga do pokoju wymaga udziału wszystkich stron, ale podstawą uzgodnień powinno być poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy" - napisano w komunikacie z dwudniowego szczytu ws. pokoju na Ukrainie. Niestety, nie podpisali się pod nim wszyscy uczestnicy wydarzenia.
"Trwająca wojna Rosji przeciwko Ukrainie w dalszym ciągu powoduje cierpienie ludzi i zniszczenia na dużą skalę oraz stwarza zagrożenia globalne" - podkreślono w dokumencie, do którego dotarły m.in. agencje Reuters, AFP i AP.
Uczestnicy szczytu podkreślili w komunikacie nie tylko potrzebę przestrzegania zasad suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy, w ich granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, w tym na wodach terytorialnych, oraz do rozstrzygania sporów środkami pokojowymi zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, ale zwrócili również uwagę na trzy inne aspekty wojny w Ukrainie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Oddamy baterię Patriot Ukrainie? Ekspert: "Są tam bardziej potrzebne"
"Groźby lub użycie broni jądrowej niedopuszczalne"
"Po pierwsze, każde wykorzystanie energii jądrowej i obiektów jądrowych musi być bezpieczne, dobrze chronione i nieszkodliwe dla środowiska. Ukraińskie elektrownie jądrowe i obiekty jądrowe, w tym elektrownia jądrowa w Zaporożu, muszą działać bezpiecznie i pewnie pod pełną suwerenną kontrolą Ukrainy, zgodnie z zasadami MAEA i pod jej nadzorem" - czytamy w treści komunikatu, zamieszczonego na stronie internetowej kancelarii prezydenta Ukrainy.
"Wszelkie groźby lub użycie broni jądrowej w kontekście wojny na Ukrainie są niedopuszczalne" - podkreślono.
"Bezpieczeństwo żywnościowe nie może być wykorzystywane jako broń"
"Po drugie, globalne bezpieczeństwo żywnościowe zależy od nieprzerwanej produkcji i dostaw żywności. W związku z tym niezwykle ważna jest swobodna, pełna i bezpieczna żegluga handlowa, a także dostęp do portów morskich na Morzu Czarnym i Azowskim. Ataki na statki handlowe w portach i na trasie, a także na porty cywilne i cywilną infrastrukturę portową, są niedopuszczalne" - podkreślili uczestnicy szczytu.
"Bezpieczeństwo żywnościowe nigdy nie może być wykorzystywane jako broń. Ukraińskie produkty rolne muszą być bezpiecznie i swobodnie dostarczane do zainteresowanych państw trzecich" - zauważono w komunikacie.
Pełna wymiana jeńców wojennych
"Po trzecie, wszyscy jeńcy wojenni muszą zostać uwolnieni w ramach pełnej wymiany. Wszystkie deportowane i nielegalnie przesiedlone ukraińskie dzieci oraz wszyscy inni nielegalnie przetrzymywani ukraińscy cywile muszą zostać zwróceni Ukrainie" - czytamy w dokumencie.
Niektórzy nie podpisali się
Komunikat końcowy podpisała większość z ponad 90 państw i organizacji międzynarodowych uczestniczących w wydarzeniu. Nie zrobiły tego niektóre z ważnych państw rozwijających się, w tym Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska - podkreśliła agencja AP.
Źródło: PAP, president.gov.ua
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski