PolskaKomunikacja to istnienie

Komunikacja to istnienie

Communico ergo sum - komunikaca akcja interakcja - tak brzmi tytuł interaktywnej wystawy, która przyjechała z najnowocześniejszego ośrodka wystawowego Włoch, z Citta della Scienza w Neapolu. W ubiegłym roku otrzymała europejską nagrodę dla innowacyjnych ośrodków muzealnych.

Komunikacja to istnienie

Tematem wystawy jest komunikacja. Komunikacja w odniesieniu do ludzi oznacza porozumiewanie się. Poprzez interaktywne instalacje wystawa przedstawia różne sposoby komunikowania od formy werbalnej po tzw. mowę ciała. Uzmysławia znaczenie komunikacji dla człowieka i jego środowiska oraz wskazuje skutki najmniejszych nawet zakłóceń na tym polu.

Obraz

Zobacz galerię:
Komunikacja to istnienie

Technologia przekazu informacji stała się nieodłączną częścią naszego życia, często wydaje nam się, że nie można w tej dziedzinie nic więcej już dokonać. Od telefonu komórkowego, po telewizję satelitarną, od odtwarzacza mp3 po audioprzewodnik dostępny w muzeum. Wszystko by skrócić drogę przekazu informacji, przyspieszyć jej bieg, ułatwić człowiekowi dostęp do niej i zintegrować go z jego środowiskiem.

Wystawa Communico ergo sum to innowacyjny typ popularnonaukowej wystawy ukazującej proces komunikacji. Wystawa została podzielona tematycznie na pięć działów. Najbardziej wyeksponowany jest dział Komunikacja w mediach, na który składają się specjalnie zaaranżowane studia telewizyjne i radiowe.

Są to eksperymentalne laboratoria, w których możemy uczestniczyć w procesie tworzenia informacji i realizacji audycji informacyjnej dla dwóch podstawowych mediów jakim jest radio i telewizja. Tu odwiedzający samodzielnie redagują materiał informacyjny, dźwiękowy, dokonują nagrania radiowego lub telewizyjnego, miksują dźwięk i obraz. Uczą się obsługi stołu montażowego, kamery cyfrowej. Warsztaty są znakomitą lekcją o tym jak powstaje wiadomość od momentu napisania artykułu do prasy do chwili rozpowszechnienia informacji w mediach.

Po zakończeniu nagrania wiadomości w radiu lub telewizji, goście zaangażowani są do dyskusji na temat właśnie zredagowanego materiału informacyjnego.

Następny dział wystawy zawiera stanowiska, które przybliżą wiedzę na temat komunikacji w przyszłości. Zapoznamy się z historią naukowca Kevina Warwick’a, który jako pierwszy wszczepił sobie w przedramię silikonowy chip oraz dowiemy się, czy możliwe jest wydawanie poleceń komputerowi wyłącznie ruchem głowy. Zapoznamy się z tajemniczym kodem, za pomocą którego komputer odczytuje nasze polecenia oraz sprawdzimy w jaki sposób można "ucyfrowić" obraz. W tym miejscu zostajemy poddani eksperymentowi, dzięki artystycznej, audiowizualnej instalacji zrealizowanej przez kanadyjskiego artystę Davida Rokeby. Dzięki komputerowi i podłączonej telekamerze sprawdzimy, czy możliwe jest, aby za naszym ruchem mógł podążać dźwięk.

Kolejne stanowiska poświęcone są różnym sposobom komunikowania się. Tu zapoznamy się ze sposobami porozumiewania się za pomocą przekazu werbalnego oraz mowy niewerbalnej. Zwiedzający odkryją tajniki mowy ciała oraz sposoby wysyłania komunikatu za pomocą mimiki, gestów i intonacji głosu.

Kolejny dział opowiada o komunikacji w świecie zwierząt, jak porozumiewają się między sobą zwierzęta, w jaki sposób odbierają i jak wysyłają komunikaty oraz jak ważne są zachowania zwierząt w chwili ustalania hierarchii w stadzie.

Ostatnim działem prezentowanym na wystawie są stanowiska przedstawiające krótką historię odkryć i wynalazków najpopularniejszych przekaźników komunikatu. Tu będziemy mogli zapoznać się z historią telefonu, telegrafu, radia, telewizji oraz komputera.

Ośrodek Citta della Scienza w Neapolu przygotował ten niezwykle interesujący projekt przy współpracy naukowców oraz włoskich designerów. Wystawa w dostępny sposób przekazuje naukową wiedzę oraz kształtuje otwartość uczniów na osiągnięcia w dziedzinie nowych technologii.

Communico ergo sum to nowoczesna propozycja edukacyjna, skierowana do wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Interdyscyplinarność tematu wystawy pozwoli młodym ludziom na zdobycie wiedzy z wielu dziedzin jednocześnie: biologii, fizyki czy informatyki. Z naszego doświadczenia wiemy, że wystawy edukacyjne cieszą się ogromnym uznaniem wśród rodziców. Wystawa jest niezwykłą propozycją wspólnie spędzonego czasu dla całych rodzin, zapewnia znakomitą zabawę zarówno dorosłym, młodym jak i najmłodszym widzom.

Przy współpracy z merytorycznymi konsultantami zostaną przygotowane materiały edukacyjne, które zostaną rozesłane do wszystkich szkół w Polsce oraz konspekty dla nauczycieli. Otrzyma je każdy opiekun grupy przy wejściu na wystawę. Autorką konspektów jest Teresa Stachurska-Maj, autorka programów nauczania i podręczników, nauczyciel - konsultant w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie. Dla zorganizowanych grup organizatorzy zapewnili pomoc przewodników, którzy w przystępny sposób przybliżą młodzieży zagadnienia wystawy. Aby zapewnić sobie ich współpracę, należy dokonać wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem (22) 656 74 28 oraz (22) 656 74 29.

Wystawa została zrealizowana przez Agencję Kontakt – Grzegorz Furgo i Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Powstała dzięki zaangażowaniu Telekomunikacji Polskiej i Fundacji Grupy TP - Współrealizatorów Wystawy oraz PKO Banku Polskiego - Sponsora Głównego Wystawy. Patronat medialny przyjęli: Telewizja Polsat, Gazeta Wyborcza, magazyn Focus, Tygodnik Wprost, portal Wirtualna Polska oraz radio RMF FM.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pan Michał Seweryński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Kazimierz Michał Ujazdowski oraz pełniący funkcję Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Pan Kazimierz Marcinkiewicz.

Jako miejsce ekspozycji został wybrany Pałac Kultury i Nauki, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów w Warszawie. Wystawa została zaaranżowana na trzech poziomach Pałacu: na II, VI i XXX piętrze. Ekspozycję będzie można oglądać przez dziesięć miesięcy, od 16 listopada 2006r. do 15 września 2007 r.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
mediawłochykomunikacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)