Kompleks handlowo-rozrywkowy na terenie dawnej kopalni

Niemal dokładnie sto lat po rozpoczęciu
działalności przez katowicką kopalnię "Eminencja", na jej dawnym
terenie ruszy wybudowane za ponad 200 mln euro centrum handlowo-
rozrywkowe Silesia City Center, największe takie w regionie.

Twórcy obiektu podkreślają, że mimo zmiany funkcji terenu, górnicze budynki, urządzenia i narzędzia, a także towarzyszący górnikom przez dziesięciolecia obraz ich patronki - św. Barbary - zostały wkomponowane w kompleks, decydując o jego klimacie. Symbolem centrum będzie odnowiona wieża szybu "Jerzy".

Szczegóły projektu przedstawili podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach przedstawiciele inwestora - węgierskiej korporacji developerskiej TriGranit. Część handlowa centrum ruszy 18 listopada, część rozrywkowa (m.in. multikino) w grudniu. Pracę ma znaleźć tysiąc osób, a docelowo nawet dwa razy tyle.

4 grudnia, w dniu św. Barbary, do użytku oddana zostanie kaplica św. Barbary, gdzie przeniesiony zostanie obraz z dawnej kopalni. Będzie to pierwsza w Polsce kaplica w tego typu kompleksie. Będzie mieścić się w dawnej maszynowni szybu "Jerzy". Natomiast w zabytkowym budynku dawnych warsztatów kopalni, a potem basenu, będzie m.in. galeria i restauracja. Trzonem obiektu będą hipermarket i galeria handlowa.

Latem przyszłego roku ma rozpocząć się realizacja kolejnego etapu przedsięwzięcia - budowa osiedla, gdzie znajdzie się około tysiąca mieszkań. Następnie mają powstać dwa biurowce lub hotel. Koszt wszystkich etapów szacowany jest na ok. 600 mln euro. Całość - jak chcą pomysłodawcy - ma tworzyć nowe, kompletne centrum miejskie w dzielnicy Dąb, blisko centrum Katowic.

Realizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że obszar dawnej kopalni "Eminencja" (potem "Gottwald" i "Kleofas") to największy restrukturyzowany obszar w Europie, o powierzchni 250 tys. m kw. Aby wybudować kompleks i towarzyszącą mu infrastrukturę trzeba było przerobić 1 mln m sześć. ziemi, w tym dużą część zdegradowanej gleby po prostu wymienić. Cały teren ma mieć charakter rekreacyjny, z dużą ilością zieleni.

Inwestor - węgierski TriGranit - działa na rynku nieruchomości od 1997 roku. Realizuje projekty m.in. w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze, a planuje w Bukareszcie, Zagrzebiu, Belgradzie i Sofii. Dotychczas firma zrealizowała projekty za ponad 1 mld euro. Jej udziałowcami są węgierski biznesmen Sandor Demjan oraz instytucje finansowe: AIG New Europe Fund oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Inwestorzy liczą, że rocznie centrum odwiedzać będzie ok. 15 mln osób. TriGranit planuje budowę podobnych obiektów w Gdańsku, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie, na razie jednak nie informuje o konkretach w tym zakresie. W Warszawie developer, we współpracy z PKO Inwestycje, ma budować biurowiec, hotel i inne obiekty na Mokotowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)