Komorowski powołał "swoich" ludzi wbrew woli Tuska?
Jan Dworak i Krzysztof Luft zostali powołani w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Taką decyzję podjął Bronisław Komorowski w środę, na dzień przed rezygnacją z funkcji marszałka. Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji KRRiT liczy pięciu członków. - Nie znam tej kandydatury - powiedział o Lufcie wyraźnie zaskoczony marszałek sejmu Grzegorz Schetyna. Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że decyzji tej nie akceptuje ani Schetyna, ani premier.
09.07.2010 | aktual.: 15.09.2010 11:25
Luft zapewnił, że będzie wykonywał wszystkie zadania, które należą do Krajowej Rady. - To jest kwestia procesów koncesyjnych, pilnowania funkcjonowania podmiotów, które uzyskały koncesję oraz przyglądanie się, jak funkcjonują media publiczne - mówił. Luft przyznał, że nominację otrzymał dwa dni temu, kiedy Komorowski był jeszcze marszałkiem sejmu i pełniącym obowiązki prezydenta.
Pytany, co chciałby zmienić w mediach publicznych, podkreślił, że "wszyscy gołym okiem widzą, że media publiczne funkcjonują od pewnego czasu w sposób skandaliczny". - Dotyczy to części, bo nie można generalizować. Są rozgłośnie regionalne polskiego radia, są różne programy w TVP, ale przechył polityczny i zaangażowanie znacznej części mediów publicznych osiągnęło poziom nienotowany w ciągu ostatnich 20 lat - ocenił Luft.
- Zaczyna się pierwszy konflikt, skończyła się polityka miłości. Interesem Komorowskiego jest powoływanie swoich ludzi - skomentował poseł opozycji Andrzej Dera (PiS). - Komorowski podjął decyzję, aby ubiec Schetynę - dodał. Według Dery PO chce odbić media publiczne.
Jan Dworak jest dziennikarzem i producentem telewizyjnym. W latach 2004-2006 był prezesem Telewizji Polskiej. Należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, a później do Platformy Obywatelskiej. Z tej ostatniej partii odszedł po objęciu stanowiska prezesa TVP. Był radnym sejmiku województwa mazowieckiego w latach 1998-2002. Z wykształcenia polonista.
Krzysztof Luft w latach 1999-2001 pełnił funkcję rzecznika prasowego rządu Jerzego Buzka. Od 1 lipca 2008 był dyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Sejmu. Z mediami związany jest od początku lat 90. Z wykształcenia aktor, w latach 1990-1998 był dziennikarzem i prezenterem w telewizji publicznej. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.
Mandaty poprzednich członków Rady wygasły. Stało się to, gdy wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski przychylił się do decyzji sejmu i senatu o odrzuceniu sprawozdania z działalności KRRiT za 2009 rok. Nowi członkowie muszą być wskazani do 15 lipca.
W skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wchodzi pięciu członków. Są oni wybierani przez sejm, który wyznacza dwie osoby, senat , który wyznacza jedną osobę o prezydenta Rzeczypospolitej, który wskazuje dwie osoby. Kadencja członków Rady wynosi sześć lat.
Komorowski powołał też na szefa kancelarii prezydenta Jacka Michałowskiego. Komorowski powierzył Michałowskiemu pełnienie obowiązków szefa kancelarii prezydenta po kwietniowej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent Lech Kaczyński i dotychczasowy szef tej kancelarii Władysław Stasiak. Marszałek sejmu mówił wtedy, że nominacja ta ma na celu zapewnienie sprawnego funkcjonowania prezydenckiej kancelarii.
W czwartek rano Komorowski, który wygrał w II turze wybory prezydenckie i jest obecnie prezydentem elektem, zrezygnował z funkcji marszałka sejmu; tym samym przestał pełnić obowiązki głowy państwa. Do momentu wyboru nowego marszałka pełniącym obowiązki prezydenta był marszałek senatu Bogdan Borusewicz; wieczorem marszałkiem sejmu został Grzegorz Schetyna. To on jako marszałek do czasu zaprzysiężenia Komorowskiego na prezydenta, które odbędzie się najprawdopodobniej na początku sierpnia, będzie pełnił obowiązki głowy państwa.
Urodzony w 1955 roku Michałowski jest absolwentem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 jest dyrektorem programowym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W latach 1998-2000 był dyrektorem kancelarii Prezesa Rady Ministrów; w latach 1989-1998 dyrektorem Biura Informacji i Dokumentacji kancelarii senatu; dyrektorem Biura Studiów i Analiz, doradcą szefa kancelarii senatu, doradcą wicemarszałka senatu.
W latach 80. pracował jako psycholog Ośrodka Zdrowia Psychicznego "Synapsis" w Warszawie. Był również dyrektorem wykonawczym Biura Krajowego Komitetu Wyborczego Tadeusza Mazowieckiego w czasie pierwszych wyborów prezydenckich. Przed rokiem 1989 był współpracownikiem podziemnych struktur Solidarności i Komitetu Obrony Robotników.