Komorowski podjął decyzję: 1,5 mln euro na ten fundusz
Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował w Kijowie - podczas szczytu poświęconego bezpiecznemu wykorzystaniu energetyki atomowej - że Polska przekaże 1,5 mln euro na fundusz czarnobylski. Komorowski bierze udział w szczycie poświęconym energetyce atomowej i obchodach poświęconych 25. rocznicy katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu.
- Jestem wdzięczny Polsce i panu osobiście za decyzję o zaangażowaniu w fundusz czarnobylski - oświadczył Wiktor Janukowycz.
19.04.2011 | aktual.: 19.04.2011 15:49
W Kijowie prezydenci Polski i Ukrainy biorą udział w szczycie poświęconym bezpiecznemu wykorzystaniu energetyki atomowej. Komorowski będzie uczestniczył w uroczystym lunchu i wieczornym koncercie, poświęconym pamięci ofiar katastrofy czarnobylskiej.
- Zgodnie z rezolucją ONZ, która w 20 rocznicę katastrofy proklamowała dziesięciolecie odbudowy i stałego rozwoju na terytorium, które ucierpiało w wyniku katastrofy, Polska uczestniczy w programach wyspecjalizowanych agend ONZ, w działaniach UE i realizuje własne programy pomocowe - mówił Komorowski. Poinformował, że do tej pory udzieliliśmy wsparcia na poziomie 2,5 mln euro.
- Mamy świadomość, że solidarność ma niejeden wymiar, także czysto finansowy. Dlatego Polska włączy się do unijnego funduszu dodatkowego wsparcia finansowego i deklaruje wpłatę do tego funduszu 1,5 mln euro - powiedział prezydent.
Podkreślił, że Polska będzie też z własnych środków finansować programy aktywizujące środowiska lokalne w regionach dotkniętych katastrofą oraz w dalszym ciągu będzie udzielać wsparcia technicznego dla centrów rehabilitacji psychospołecznej w ramach polskiej pomocy rozwojowej.
"Całkowita rezygnacja z atomu - niemożliwa"
- Postulaty rezygnacji z energetyki atomowej oznaczają odejście od rozwoju naukowo-technicznego, tymczasem należy wykorzystywać ją tak, by nie stanowiła niebezpieczeństwa dla ludzi - powiedział Wiktor Janukowycz.
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podziękował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za wsparcie finansowe, udzielone przez Polskę budowie nowego sarkofagu nad uszkodzonym 25 lat temu przez wybuch reaktorem elektrowni atomowej w Czarnobylu.
- Jestem wdzięczny Polsce i panu osobiście za decyzję o zaangażowaniu (Polski) w fundusz czarnobylski - oświadczył Janukowycz, spotykając się z Komorowskim.
W trakcie rozmów w administracji prezydenckiej w Kijowie Janukowycz przekazał Komorowskiemu wyrazy współczucia w związku z niedawnymi obchodami pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz zbrodni katyńskiej - podały służby prasowe szefa państwa ukraińskiego.
- Jesteśmy solidarni z zaprzyjaźnionym narodem polskim w tych smutnych dniach kwietnia, kiedy oddawany jest hołd pamięci tragedii katyńskiej, oraz ofiar katastrofy samolotu polskiej delegacji z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim. Cześć ich pamięci - podkreślił Janukowycz.
W rozmowie z Komorowskim ukraiński prezydent przypomniał także swą wizytę w Polsce w lutym. - Uważam, że udało się nam rozpocząć nowy etap partnerstwa strategicznego między Ukrainą a Polską - oświadczył Janukowycz.
Prezydenci Polski i Ukrainy ostatnio spotkali się w lutym w Warszawie. Rozmawiali wówczas m.in. o aspiracjach Ukrainy do uczestniczenia w procesie integracji europejskiej. Komorowski zapewnił wówczas, że Polska będzie wspierać aspiracje Kijowa, licząc na to, że "Ukraina dokona dużego wysiłku, aby jej przygotowania były przekonujące i wystarczające z punktu widzenia surowej przecież oceny ze strony instytucji europejskich".
- Wspólnota międzynarodowa powinna ściślej współpracować w rozwiązywaniu problemów, związanych z wykorzystywaniem energetyki jądrowej, przede wszystkim w dziedzinie bezpieczeństwa - oświadczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
- Katastrofy, takie jak w Czarnobylu na Ukrainie, czy w japońskiej elektrowni Fukushima, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, ludzkiego zdrowia, oraz prowadzą do strat w gospodarce. Należy przemyśleć ich następstwa i nasilić dbałość o bezpieczeństwo obiektów atomowych - zaapelował.
- Bezpieczeństwo energetyki jądrowej powinno być priorytetem dla wszystkich wykorzystujących ją państw - oświadczył na kijowskim szczycie "25 lat po katastrofie czarnobylskiej. Bezpieczeństwo przyszłości".
- Powinniśmy stosować najwyższe standardy bezpieczeństwa we wszystkich obiektach jądrowych. Jesteśmy to winni naszym przyszłym pokoleniom i właśnie tutaj, w Kijowie, nadszedł najlepszy moment, by ogłosić nasze zobowiązani - podkreślił przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
Wiktor Janukowycz mówił na początku kwietnia w dorocznym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie, że "kamieniem węgielnym" polityki zagranicznej Kijowa jest integracja europejska. - Jeszcze w tym roku pragniemy usunąć różnice zdań w negocjacjach z UE i podpisać umowę stowarzyszeniową wraz z umową o powołaniu strefy wolnego handlu z UE. Kurs na integrację europejską w żaden sposób nie zaszkodzi naszym stosunkom z Rosją - zapewnił.
W ramach obchodów 25-lecia czarnobylskiej katastrofy, w Kijowie odbyła się konferencja darczyńców, wpłacających środki na zabezpieczenie uszkodzonego przez wybuch w 1986 roku czwartego reaktora elektrowni. Trwają przygotowania do budowy nowego sarkofagu nad tym reaktorem.
Eksplozja w Czarnobylu, która nastąpiła 26 kwietnia 1986 roku, doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Dokładne dane o ofiarach śmiertelnych katastrofy nie są znane, jednak według ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać 9 tysięcy.