Komorowski: parlamentarzysta nie powinien reprezentować władzy wykonawczej
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski uważa,
że parlamentarzyści nie powinni występować w roli przedstawiciela
władzy wykonawczej - prezydenta czy rządu.
Komorowski odniósł się w ten sposób do poniedziałkowej informacji TVN24, że marszałek Senatu Bogdan Borusewicz nie zgadza się, by były minister zdrowia, poseł PiS Zbigniew Religa reprezentował prezydenta Lecha Kaczyńskiego w trakcie senackich prac nad projektem postanowienia o referendum w sprawie reformy służby zdrowia
TVN24 poinformowała o piśmie Borusewicza skierowanym do prezydenta. Wynika z niego, że Lech Kaczyński upoważnił szefa swojej kancelarii Piotra Kownackiego, podsekretarza stanu Andrzeja Dudę i właśnie Religę do reprezentowania go w toku prac nad projektem postanowienia o zarządzeniu referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia.
"W związku z wątpliwościami dotyczącymi zgodności z konstytucją wykonywania przez posła obowiązków pełnomocnika prezydenta, informuję, że nie uwzględnię udzielonego upoważnienia dla posła Zbigniewa Religi w pracach Senatu nad projektem postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum" - napisał Borusewicz.
Komorowski ocenił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że jeżeli ktoś jest członkiem parlamentu nie powinien występować w roli przedstawiciela władzy wykonawczej.
Poseł i senator są reprezentantami narodu, więc jest pytanie czy można reprezentować naród a jednocześnie władzę wykonawczą. Wydaje się, że nie - uważa marszałek Sejmu.
W jego ocenie, z punktu widzenia czystości zasad "to nie jest szczęśliwy pomysł", aby wybierać parlamentarzystę na przedstawiciela władzy wykonawczej, prezydenta czy rządu.
Komorowski podkreślił, że sprawa "nie jest taka jednoznaczna" i powinna być interpretowana "w duchu czystości zasad".
Pierwszym punktem rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Senatu jest właśnie prezydencki projekt zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia. Zgodnie z konstytucją prezydent może zarządzić referendum za zgodą Senatu.