Trwa ładowanie...
13-06-2007 10:00

Komorowski: obawiam się, że rząd może wybrać "koncepcję awantury"

Wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski
(PO) apeluje o dobry kompromis w sprawie unijnego traktatu
konstytucyjnego. Pozytywnie ocenia, że rząd takiego rozwiązania
szuka, ale - jak zaznaczył - obawia się, że może zwyciężyć
"koncepcja awantury".

Komorowski: obawiam się, że rząd może wybrać "koncepcję awantury"Źródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d4gylbj
d4gylbj

Jak podkreślił w "Sygnałach Dnia", kompromis oznacza zawsze, że "ktoś coś zyskuje, ktoś coś traci, ale nikt nie jest pokrzywdzony". Przyznał, że proponowany przez rząd system pierwiastkowy jest kompromisem. Ja to oceniam pozytywnie - zaznaczył._ Ale myślę, że strona polska powinna nie satysfakcjonować się tylko i wyłącznie powiedzeniem "jesteśmy za pierwiastkiem", tylko zaproponować całościową wersję rozwiązania kompromisowego, a co najważniejsze - nie tylko zgłaszać taki projekt, ale go skutecznie negocjować z wszystkimi krajami członkowskimi Unii_ - powiedział.

Zdaniem wiceszefa PO, "ta praca nie została wykonana należycie". Wnioskuję to m.in. po dzisiejszym fragmencie wywiadu z prezydentem Francji, Sarkozym, który w zasadzie zdystansował się w pełni od systemu pierwiastkowego, więc oznaczałoby to tyle, że rząd polski musi po prostu przemyśleć taktykę, bo ta taktyka napinania tylko mięśni może prowadzić do poważnych komplikacji - zaznaczył.

Przyznał, że w kwestii kompromisu wiele zależy od Francji, ale większe nadzieje wiązał z prezydencją niemiecką. Ja rozumiem, że wypowiedź pana prezydenta Francji w zasadzie oznacza jedno, że można gdzieś szukać - być może przy pomocy właśnie Francji - rozwiązania kompromisowego obok, czyli troszeczkę bardziej się posuwając niż system pierwiastkowy liczenia głosów - powiedział.

Myślę, że rząd polski niestety chyba przyjął koncepcję, że woli awanturę - taki rejtanowski gest niezgody na coś - niż żmudne negocjowanie i odpowiedzialność za trudny, jak zawsze z natury swojej, kompromis. Tego się obawiam - powiedział.

d4gylbj

Dodał, że wszystko będzie jasne w najbliższych dniach._ Na razie opozycja udziela rządowi poparcia w zakresie zabiegów o poszerzenie mandatu na konferencję międzyrządową, ale czyni to z niepokojem_ - powiedział.

Podczas szczytu Unii Europejskiej, 21-22 czerwca, w Brukseli przywódcy państw UE mają przyjąć mandat w sprawie otwarcia tzw. Konferencji Międzyrządowej, która - jak chcieliby Niemcy, kończący w czerwcu przewodnictwo w UE, Komisja Europejska i Parlament Europejski - do końca 2007 r. ma przyjąć nowy Traktat UE.

Głównym elementem polskiej propozycji jest zastąpienie - przewidzianego w eurokonstytucji systemu głosowania tzw. podwójną większością - systemem pierwiastkowym. W systemie pierwiastkowym głos każdego kraju jest obliczony na podstawie pierwiastka kwadratowego z liczby ludności. W efekcie siła głosu przeliczona na pojedynczego obywatela mniejszego państwa członkowskiego jest dowartościowana, większego zaś - osłabiona. Korzystają na tym takie państwa jak Polska, czy Hiszpania, tracą Niemcy.

d4gylbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gylbj
Więcej tematów