PolskaKomorowski: nie zmieniam zdania w sprawie abonamentu

Komorowski: nie zmieniam zdania w sprawie abonamentu

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski spotkał się z prezesami TVP, TVN i Polsatu. Chcą oni utrzymania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

29.04.2008 | aktual.: 29.04.2008 15:10

Przekazałem panom prezesom prostą informację o tym, że nie znalazł się w Sejmie ani jeden klub, ani rządowy ani opozycyjny, który by ustawę otwierającą drogę do zwolnienia z obowiązku abonamentu rencistów i emerytów zakwestionował. Wszystkie kluby głosowały nad przekazaniem jej do sejmowej komisji. A to jest poważny sygnał o tym, że w polskim parlamencie jest skłonność do dyskusji jak bardziej sprawiedliwie, a więc przede wszystkim z mniejszym obciążeniem najsłabszych, realizować misję mediów publicznych - zaznaczył Komorowski.

Komorowski poinformował prezesów, że taką decyzję parlamentu odczytuje jako sygnał, że jest on również otwarty na pójście w kierunku zasadniczej przebudowy systemu abonamentu lub jego likwidacji.

Zaznaczył również, że po spotkaniu rozmawiał telefonicznie z premierem, któremu przekazał prośbę prezesów o stworzenie możliwości "szybkiego przekazu informacji pomiędzy władzą wykonawczą a środowiskami medialnymi" dotyczącego prac legislacyjnych związanych z mediami. Mam nadzieję, że tak jak w parlamencie, na każdej innej płaszczyźnie można znaleźć sposób na rozmowę o przyszłości mediów elektronicznych w Polsce - dodał marszałek.

Marszałek Sejmu podjął się roli osoby, która będzie koordynowała wszystkie toczące się prace legislacyjne związane z mediami - powiedział prezes TVN Piotr Walter po spotkaniu. Walter podkreślił, że wszystkie stacje telewizyjne są przed "rewolucją cyfryzacyjną", a jednocześnie toczy się "rewolucja legislacyjna". Zależy nam, aby te procesy były zbieżne - dodał Walter.

Prezes TVP Andrzej Urbański zaznaczył, że w rozmowie pojawił się także temat abonamentu radiowo-telewizyjnego: to jest system naczyń połączonych. Te trzy korporacje stanowią przeważającą większość i każda zmiana losów choćby jednej z nich powoduje zmianę całego rynku - powiedział Urbański.

O takie spotkanie apelowali w ubiegłym tygodniu Andrzej Urbański, Piotr Walter i Zygmunt Solorz. Prezesi publicznej i prywatnych telewizji chcą zachowania abonamentu, z możliwością odliczania go od podatku.

Bronisław Komorowski zgodził się na rozmowę, ale podkreślił, że wszystkie siły polityczne poparły dalsze prace nad projektem nowelizacji ustawy, zwalniającej emerytów i rencistów z płacenia abonamentu. Platforma Obywatelska chce całkowicie znieść abonament od 1 stycznia 2009 roku.

Prezesi TVN, TVP i Polsatu w liście skierowanym do marszałka Sejmu piszą, że w większości krajów europejskich abonament jest powszechną formą dofinansowania mediów publicznych, które jednocześnie mają narzucone ustawowo ograniczenia w pozyskiwaniu przychodów reklamowych. Modele są różne - od całkowitego zakazu nadawania reklam (BBC), przez ograniczenia ich nadawania w dni świąteczne i w czasie najwyższej oglądalności (ZDF, ARD) lub co najmniej zakaz przerywania programów reklamami (TVP).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)