Komornik nie wejdzie do szpitali
Rząd poparł prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego (kpc), który ma uniemożliwiać zajmowanie przez komorników środków na wynagrodzenia pracowników służby zdrowia. Prawdopodobnie już na początku marca trafi on do Sejmu.
22.02.2005 | aktual.: 22.02.2005 14:23
O projekcie poinformował minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas. Jak wyjaśnił, projekt zmian KPC, nad którym dyskutowano podczas Rady Ministrów, dotyczy wszystkich pracowników - nie tylko służby zdrowia. Zgodnie z nim, spod egzekucji komorniczej będą wyłączone wynagrodzenia pracownicze "do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału", a także świadczenia alimentacyjne.
5 lutego weszła w życie nowelizacja KPC, zgodnie z którą komornicy mogą zajmować konta przedsiębiorstw, w tym także pieniądze przeznaczone na wynagrodzenia pracowników. Ta zmiana była jedną z przyczyn fali protestów środowisk medycznych w całym kraju, chociaż w przypadku szpitali 3/4 środków pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia (także na wynagrodzenia) było pod ochroną.
Na piątkowym spotkaniu Komisji Trójstronnej związkowców poinformowano o uruchomieniu przez prezydenta szybkiej ścieżki legislacyjnej dla projektu zmian KPC w części dotyczącej egzekucji komorniczych w zadłużonych zakładach pracy. Celem zmian jest uniemożliwienie zajmowania pieniędzy przeznaczonych na pensje. Jednocześnie minister sprawiedliwości zaapelował do komorników, by zaniechali egzekucji środków z kont szpitali i zakładów opieki zdrowotnej.