Trwa ładowanie...
25-07-2006 17:34

Komórki nie dla dzieci

Dzieci korzystające z telefonów komórkowych narażone są na dostęp do treści szkodliwych, nękanie, uwodzenie czy ryzyko nieoczekiwanie wysokich kosztów - ostrzegła Komisja Europejska, rozpoczynając konsultacje publiczne na temat możliwości ochrony nieletnich.

Komórki nie dla dzieciŹródło: AFP
d3lcww7
d3lcww7

Telefony komórkowe stały się częścią naszego życia codziennego, nie tylko dla dorosłych, lecz także dla nastolatków, a coraz częściej również dla młodszych dzieci - oświadczyła komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding.

KE rozpoczęła konsultacje publiczne na temat potencjalnych zagrożeń dla dzieci i młodzieży w związku z korzystaniem przez nie z telefonów komórkowych. Obecnie w większości państw UE nie istnieją w tej sprawie specjalne regulację.

Moim zdaniem ochrona nieletnich przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z telefonów komórkowych jest obowiązkiem wszystkich zaangażowanych podmiotów: branży telekomunikacyjnej, organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci oraz władz publicznych. Im wyższa będzie skuteczność samoregulacji, tym mniejsza potrzeba interwencji ze strony państwa - powiedziała komisarz Reding.

Zdaniem KE największe zagrożenia jakie mogą spotkać dzieci korzystające z telefonów to dostęp do treści szkodliwych lub niezgodnych z prawem, nękanie (np. rozpowszechnianie wśród dzieci wiadomości i zdjęć o charakterze obraźliwym lub kompromitującym), uwodzenie (np. podejmowanie przez obce osoby prób "zaprzyjaźnienia się" z dziećmi celem doprowadzenia do spotkania), zagrożenia dla prywatności dzieci oraz ryzyko nieoczekiwanie wysokich kosztów.

d3lcww7

Sprawa jest tym poważniejsza, że w ostatnich kilku latach gwałtownie wzrosła popularność telefonów komórkowych wśród dzieci i młodzieży. Zgodnie z przeprowadzonym w maju sondażem Eurobarometru, telefon komórkowy posiada 70% unijnej młodzieży w wieku 12-13 lat oraz 23% dzieci w wieku 8-9 lat.

Rosną też możliwości techniczne telefonu - umożliwia on obecnie przesyłanie wiadomości wideo, dostęp do usług rozrywkowych (pobieranie gier, muzyki i wideo), dostęp do internetu oraz korzystanie z usług lokalizacyjnych.

Konsultacje w tej sprawie potrwają do 16 października. KE zaprasza do udziału w nich organizacje działające na rzecz bezpieczeństwa dzieci, organizacje rodziców i konsumentów, operatorów sieci telefonii komórkowej, producentów telefonów oraz organy regulacyjne.

Inga Czerny

d3lcww7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lcww7
Więcej tematów