Trwa ładowanie...
d21sg5d
17-08-2004 21:45

Komitet powinien zdecydować, czy Miłosz spocznie na Skałce

O tym, czy Czesław Miłosz zostanie pochowany w
Krypcie Zasłużonych na Skałce powinien zadecydować komitet
społeczny - powiedział przeor klasztoru
paulinów na Skałce ojciec prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski.

d21sg5d
d21sg5d

Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Sprawa jest otwarta. Myślę, że decyzję powinien podjąć raczej społeczny komitet powołany do podjęcia takiej decyzji, bo jest to rzecz zbyt poważna, a wszelkie opinie nie są wiążące, by mogła zapaść ostateczna decyzja - powiedział.

Na pytanie, kto miałby powołać taki komitet, przeor odpowiedział: Myślę, że społeczeństwo Krakowa jest na tyle wyrobione, że będzie samo z siebie zdolne wyłonić taką grupę osób, która odzwierciedlałaby rzeczywiście przekonania szerszych kręgów społecznych.

Czesław Miłosz - wybitny poeta, pisarz, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla - zmarł w sobotę w Krakowie w wieku 93 lat.

Z inicjatywą pochowania go na Skałce wystąpiło do przeora klasztoru paulinów grono intelektualistów, twórców i osób z autorytetem publicznym. Inicjatywę poparł także "Tygodnik Powszechny", z którym poeta był związany. Rodzina nie sprzeciwiła się tej propozycji.

d21sg5d

Inicjatywę przeora w sprawie komitetu pozytywnie ocenił redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki. To ciekawy pomysł. Myślę, że grono ludzi, którzy wystąpili z taką inicjatywą, będzie mogło być zaczątkiem takiego komitetu. Ja tę inicjatywę oceniam pozytywnie - powiedział.

Skałka to wzgórze obok Wawelu, na którym stoi barokowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Stanisława oraz zabudowania klasztorne oo. paulinów.

Według legendy, na Skałce w 1079 roku zginął z rąk króla Bolesława Śmiałego biskup krakowski Stanisław Szczepanowski. Od połowy XIII wieku ku czci św. Stanisława odbywają się w święto tego patrona w maju procesje z Wawelu na Skałkę.

Krypta zasłużonych w kościele na Skałce powstała w 1880 roku po uroczystościach związanych z 800-leciem śmierci św. Stanisława i 400-leciem śmierci Jana Długosza, którego prochy tu umieszczono. Obok niego spoczywają Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski i pochowany w 1955 roku astronom Tadeusz Banachiewicz.

d21sg5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21sg5d
Więcej tematów