ycipk-4i4mim

Komitet Oświęcimski krytykuje raperów za teksty piosenek. Chodzi o zamachy i Auschwitz

Niemieccy raperzy Kollegah i Farid Bang znani są z prowokacyjnych tekstów. W tym roku zostali nominowani do prestiżowej nagrody Echo. Międzynarodowy Komitet Oświęcimski protestuje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Raper Kollegah z nagrodami ECHO w 2016 roku
Raper Kollegah z nagrodami ECHO w 2016 roku (PAP, Fot: Geisler-Fotopress)
ycipk-4i4mim

Kollegah i Farid Bang otrzymali na początku marca nominacje w dwóch kategoriach nagrody Echo. To główna nagroda niemieckiego przemysłu muzycznego. Ich płyta "Młodzi, brutalni, dobrze wyglądający 3" ubiega się o miano "Albumu Roku".

Przeciwnicy tej nominacji zwrócili uwagę, że dwie piosenki dodane jako bonus do płyty zawierają kontrowersyjne odniesienia. Chodzi o zamachy terrorystyczne oraz wersy dotyczące niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W utworze "Brudna robota" Kollegah i Farid rapują m.in.: "Po uderzeniu myślisz, że przejechała cię ciężarówka, jakbyś był na jarmarku bożonarodzeniowym" (odniesienie do zamachu w Berlinie w grudniu 2016 r.) i "Z pasem pełnym ładunków wybuchowych na terenie Splash, w tłumie ludzi i zabija 60 osób (odniesienie do festiwalu muzycznego w Dessau)".

ycipk-4i4mim

W kawałku "0815" mowa jest o wytrenowanym ciele "o bardziej wyraźnych konturach (mniejszej zawartości tłuszczu) niż u więźnia Auschwitz".

MKO protestuje

Wiceprezes MKO Christoph Heubner zarzucił raperom chęć poniżenia więźniów Auschwitz i ich cierpień oraz wzniecanie nastrojów antysemickich. "Współczucie i empatia są w świecie battle-rapu najwidoczniej pojęciami obcymi" - napisał Heubner. Zarzucił obu wykonawcom brak podstawowej wiedzy o obozie koncentracyjnym i zagłady.

ycipk-4i4mim

"Była więźniarka Esther Bejarano, która jako dziewczynka grała w orkiestrze w Birkenau, a obecnie występuje z orkiestrą Rap Gruppe Microphone Mafia mogłaby podczas uroczystości wręczania nagród Echa wyjaśnić, dlaczego takie teksty obrażają wszystkich ludzi, którzy noszą w sobie cierpienie po Auschwitz czy też po zamachu terrorystycznym na jarmark bożonarodzeniowy" - pisze Heubner.

Komisja analizuje treść

Komisja doradcza Echa analizuje tymczasem tekst piosenki "0815". "Badamy, czy w utworze przekroczona została granica 'pomiędzy wolnością artystyczną a nieakceptowalnymi wypowiedziami'" - poinformowało Stowarzyszenie Federalne Przemysłu Muzycznego.

ycipk-4i4mim

Jak pisze agencja dpa, Farid Bang oświadczył, że dystansuje się od antysemityzmu i nienawiści wobec mniejszości. Natomiast Kollegah zaprosił za pośrednictwem Facebooka wszystkich swoich żydowskich fanów bez biletów na koncerty.

Szefowa BVMI Rebecka Heinz wyjaśniła, że słowne prowokacje są typowym dla rapu środkiem wyrazu. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 12 kwietnia.

Autor: DW/Jacek Lepiarz, Berlin

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Przeczytaj także:

Raperka Schwesta Ewa usłyszała wyrok: 2,5 roku więzienia

Wiceprezydent MKO: instrumentalizacja pamięci o Auschwitz

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4i4mim

ycipk-4i4mim